Szédületes tempóban nő a Bosch Magyarországon

Bosch Pareja 2016 (fotó: Bosch)

A Bosch magyarországi tevékenységének minden területén két számjegyű árbevétel-növekedést ért el 2015-ben. Beleszámítva a nem konszolidált vállalatok árbevételét és a saját vállalatai között folytatott kereskedelmi tevékenységeket is, 2014-hez képest 16 százalékkal, 959 milliárd forintra növelte teljes magyarországi árbevételét.

Ugyanebben az időszakban a magyar piacon realizált forgalom 23 százalékkal nőtt, összesen 246 milliárd forintra. 2015 minden tekintetben a dinamikus növekedés éve volt a magyarországi Bosch csoportnál – mondta a magyarországi Bosch csoport vezetője. Javier González Pareja, a vállalat éves budapesti sajtótájékoztatóján úgy nyilatkozott: az árbevétel további növekedésére számítanak 2016-ban is, miután az idei első negyedévben a Bosch Magyarországon kétszámjegyű árbevétel-növekedést ért el.

A Bosch 2015-ben összesen 64 milliárd forint értékű beruházást hajtott végre.

A hatvani gépjármű-elektronikai gyárban új termelési technológiákkal, valamint elektromos vezérlőegység- és szenzorgyártó sorokkal bővült a termelés, amely termékek több más előnye mellett fokozzák a közlekedés biztonságát és a vezetés kényelmét. A hatvani gyár megerősíti pozícióját a jövőben, amelyben feladatát az erőátviteli rendszerek villamosítása és az önvezető járművek jelentik. A vállalat miskolci autóipari gyára is hozzájárult a mobilitási megoldások üzleti szektor magyarországi növekedéséhez. A gyár számos magas hozzáadott értékű és költséghatékony gyártósorral egészítette ki a jelenlegi gyártási tevékenységét, amelyeken többek között eBike hajtómotorokat és vezetéstámogató rendszereket gyártanak.

A Bosch tavaly ismét az egyik legnagyobb létszámbővülést produkáló cég volt Magyarországon. Az előző éves létszámmal összehasonlítva a vállalat 1700 új munkahelyet hozott létre 2015-ben, így a cégcsoport munkavállalóinak száma megközelítette a 12,2 ezer főt. A tavalyi létszámbővülésben a diplomához kötött munkahelyek aránya meghaladja a negyven százalékot, az összlétszám tekintetében pedig már megközelíti a harminc százalékot.

A kutatás-fejlesztés területén több mint 1700 magyarországi munkavállaló dolgozik. A létszámnövekedés 2016-ban is folytatódik: a Bosch további több száz szakember felvételét tervezi.

Magyarország fontos részét képezi a Bosch globális K+F hálózatának. Tavaly a vállalat 37 milliárd forintot, vagyis az előző évinél 23 százalékkal több pénzt fordított hazánkban kutatás-fejlesztésre. A két miskolci fejlesztési egység mellett Magyarországon működik a Bosch csoport második legnagyobb európai mobilitási megoldások fejlesztési komplexuma, a Budapesti Fejlesztési Központ. A tíz éves évfordulóját ünneplő budapesti létesítmény új, központi épületét tavaly adták át. Az ott dolgozó 1500 mérnök fontos szerepet játszik a szakmai tudástranszfer alakításában és az ipari megatrendek formálásában is.

A Bosch stratégiai célja, hogy megoldásokat kínáljon a hálózatba kapcsolt mobilitás, a hálózatba kapcsolt ipar, valamint az intelligens otthonok és a hálózatba kapcsolt energiarendszerek terén. A növekedés motorját jelentő innováció és a hálózatba kapcsoltság mára minden gyárunkban és telephelyünkön kézzel fogható valóság – nyilatkozta González.

A Bosch csoport a kutatás és fejlesztés mellett folyamatosan nagy hangsúlyt fektet a hazai szakember- és mérnökképzés támogatására is. A hatvani autóelektronikai gyár területén tavaly megnyitott tréningközpont az autóelektronikai képzés egyik központjává emeli a gyárat. Tavaly szeptembere óta a vállalat már felsőfokú duális képzést is kínál a hatvani gyárban, a programban a gödöllői Szent István Egyetem és a Budapesti Gazdasági Egyetem hallgatói vesznek részt. Ugyancsak Hatvanban és a Bosch támogatásával indult el Magyarországon elsőként a Közösségi Felsőoktatási Képzési Központ, amelyben a Budapesti Gazdasági Egyetemmel és Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel együttműködésben indult egyetemi alapképzés.

Az Év K+F beruházója 2015 elismerést a Robert Bosch Kft. kapta, és ugyancsak tavalyi tevékenységének elismeréseként Hatvan városa „Az év vállalkozása” díjat adományozta a Robert Bosch Elektronika Kft. hatvani gyárának. A miskolci mobilitási megoldások gyár tavaly év elején „A hónap beruházója”, a miskolci kéziszerszámgyár pedig számos, minőséget és lean szaktudást díjazó elismerésben részesült. Javier González Pareja, a magyarországi Bosch csoport vezetője a magyar-német gazdasági kapcsolatok erősítését és a hazai befektetések növekedését elősegítő vállalatvezetői tevékenysége elismeréseként a Magyar Érdemrend Lovagkeresztje polgári tagozat kitüntetésben részesült.

A Bosch csoport a 2015-ös rekordévet követően idén is növekedéssel számol. A technológiák és szolgáltatások szállítója világszerte 3-5 százalékos árfolyamhatások nélküli árbevétel-emelkedésre számít 2016-ban. „Nemcsak az innovatív termékek, hanem az innovatív szolgáltatások terén is bővülést tervezünk“ – mondta Volkmar Denner, a Bosch igazgatótanácsának elnöke a vállalat áprilisi németországi éves sajtótájékoztatóján.

A hálózatba kapcsolhatóság terén a vállalat fókuszában a „3S” áll: szenzorok, szoftverek és szolgáltatások. A Bosch egyre több hálózatba kapcsolt szolgáltatást használ, hogy hardver üzletágában is erős alapokra építhessen. Ennek során a Bosch nemcsak technológiai sokféleségéből, hanem széles körű iparági és felhasználói tapasztalataiból is előnyhöz jut. Az újonnan létrehozott Bosch Global Service Solutions részleg, a nemrégiben megalapított Bosch IoT Cloud, valamint a 2016 elején elindított Bosch Smart Home System is hozzájárul ehhez a stratégiához.

Leave a Comment