Kutatók éjszakája – Jövőkutatás a Petőfi Irodalmi Múzeumban

Tudományos-fantasztikus játszóház, előadások és színjátékok szórakoztatják a látogatókat szeptember 28-án a Kutatók éjszakáján a fővárosi Petőfi Irodalmi Múzeumban.

Petőfi Irodalmi Múzeum (fotó: asztali.lutheran.hu)

 

Terjéki Tamás, az Anyanyelvápolók Szövetségének tagja anyanyelvünk lehetséges alakulásáról beszél a hallgatóságnak, Kozák Tibor irodalmár a sci-fi irodalom múltjáról és jövőjéről szól, Nemes Csaba és Zékány Dia Múzeumok és kiállítóhelyek a jövőben címmel tart előadást – olvasható a Kutatók Éjszakája weboldalán.

Nováky Erzsébet jövőkutató a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) Jövőkutatás Tanszékének munkáját, különböző módszereket és eredményeket, kiadványokat, saját kutatási témáit mutatja be, a kerekasztal-beszélgetésen résztvevő Nováky Erzsébet jövőkutató, Simai Mihály világgazdaságtan kutató, Hankiss Elemér szociológus és Kampis György evolúciókutató jövőnk várható alakulását vitatja meg.

Kalla Zsuzsa irodalomtörténész, a Ki vagyok én? Nem mondom meg… című kiállítás egyik rendezője Petőfi Sándor életpályájának izgalmas döntéseit, tipikusságát és szabálytalanságait ismerteti meg a látogatókkal. A tárlat látványos multimédiás eszközökkel mutatja be a korszak légkörét, szereplőit, ismert költőnk új oldalait.

A tudományos-fantasztikus játszóházban kisebbek és nagyobbak készíthetik el jövőbeli ruháikat, házaikat és városaikat, 3D-s szemüvegüket, valamint montázst, térhatású nyomatot és óriásrajzot alkothatnak neves iparművészek és képzőművészek segítségével. A díszteremben 15 és 17 órától Dávid Ádám interaktív színjátéka várja a gyerekeket: az irodalmi időgép segítségével Petőfi Sándor 1844-ből a történet jelenébe, 2025-be kerül. A jövő lehetséges alternatívái, a kutatók által kidolgozott forgatókönyvek Bácskai Juli pszichológus pszichoszínháza, a színészek improvizációi és a nézők segítségével kelnek életre.

A Bártfay teremben a Milyen lesz a világ 2025-ben? címmel meghirdetett gyerekrajz-pályázat válogatott munkáit, valamint a kutatóknak meghirdetett digitális fotópályázat legjobbnak ítélt alkotásait láthatja a közönség. A jövő társadalmának szociálpszichológiai alakulását mini workshop mutatja be, Nagy Andrea pedig tarokk kártyából jósolja meg a jövőt. Az érdeklődők ezen a napon ingyen megtekinthetik a Petőfi Irodalmi Múzeum összes kiállítását.

A Kutatók éjszakája programjaira kedden indult el a regisztráció, aki időben jelentkezik, szeptember 28-án semmiről nem marad le, és olyan dolgokba nyerhet bepillantást, amelyekbe egyébként soha – hangsúlyozta közleményében a magyarországi programokat szervező Tempus Közalapítvány.

Idén hetedik alkalommal rendezi meg a közalapítvány a Kutatók éjszakáját, amelynek a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közalapítvány az egyik társszervezője. Az Európai Bizottság támogatásával 2005 óta Európa-szerte megvalósuló egész napos, fesztiváljellegű esemény célja a tudomány és a kutatói pálya népszerűsítése.

Előzetes regisztrációs lehetőség, illetve részletes programkínálat a Kutatók Éjszakája weboldalán, valamint a Facebookon található.

Forrás: MTI

Leave a Comment