A világ első kvantumműholdas kísérletére készül Bécs és Peking

műhold (fotó: rdmag.com)

A Kínai Tudományos Akadémia bejelentette, hogy az Osztrák Tudományos Akadémiával együttműködve megkezdik a világ első kvantumműholdas kísérletét.

A tervek szerint augusztusban induló kétéves küldetés célja, hogy létrehozzanak egy biztonságos kommunikációs hálózatot, amelynek segítségével a világon bárki biztonságos elektronikus csatornán keresztül telefonálhat vagy küldhet üzeneteket – közölte a Nature magazin cikkére hivatkozva az Rdmag.com.

A műholdba egy bonyolultan összekapcsolódó fotonnyalábot sugárzó kristályt építenek be, ez fogja a nyalábokat a Bécsben, illetve Pekingben található földi állomásokra sugározni, ahol ebből egy titkos kulcsot generálnak. A tudósok ezt a berendezést használják majd arra, hogy a Bell-teszt segítségével vizsgálják a kvantumjelenséget. A kvantumfizika egyik fontos elmélete szerint a nyalábokban a fotonok bonyolult kapcsolatai a távolságtól függetlenül megmaradnak, a Bell-teszttel pedig arra kíváncsiak, hogy mindez 1200 kilométeres távolságban is érvényes-e.

Hasonló kutatást más országokban is szeretnének elvégezni. A Szingapúri Egyetem és a skóciai Strathclyde Egyetem miniatűr műholdak egész sorát kívánja elindítani, hogy a fotonok bonyolult kapcsolódását tanulmányozzák, miközben egy kanadai csapat azt vizsgálja majd, miként küldhetők fotonnyalábok az űrben keringő műholdakra – írta a Popular Mechanics.

A kínai-osztrák kutatócsapat műholdas kísérlete becslések szerint mintegy százmillió dollárba kerül, azonban a sikeres kísérletet követően egy egész sereg műholdat bocsáthatnak fel az űrbe, hogy létrehozzanak egy átfogó kvantumkommunikációs hálózatot.

Leave a Comment