Hideg téli délutánokon mi sem esik jobban, mint bekuckózni a jó meleg szobába a családdal, a barátainkkal vagy a párunkkal, és elmerülni egy jó társas- vagy kártyajátékban. Ha már unjuk az agyonnyűtt Ki nevet a végén?-t, az UNO-t vagy a kanasztát, érdemes felfrissíteni az eszköztárat!
Ehhez ki sem kell mozdulni otthonról: a webáruházakban számos jobbnál jobb játék közül lehet válogatni, amelyek közt szép számmal akadnak készségfejlesztő vagy kooperatív, illetve szimplán szórakozásra szolgáló játékok minden korosztálynak. Az alábbiakban sorra vesszük, mivel érdemes játszani!
Játék kicsiknek és nagyoknak
A család legkisebb tagjai a társasjátékokba még nehezebben vonhatók be, viszont ez nem azt jelenti, hogy amíg a többiek szórakoznak, ők magányosan szomorkodnak! Számukra ott vannak a remek interaktív babajátékok, amelyek egyúttal a kicsik kézügyességét és kognitív képességeit is fejlesztik.
Kicsivel nagyobb gyerekeinkkel már olyan intelligencia- és memóriafejlesztő családi társasjátékokba is belevághatunk, mint például a Brainbox Quiz vagy a Brainbox Találmányok, amelyeket játszva hamar fény derül rá, hogy ki a legokosabb vagy a legjobb memóriájú a családban – bizony, a felnőtteket néha meglepetésként éri a végeredmény! Nem kevésbé szórakoztató, de kicsivel bonyolultabb játék a Monopoly, amelyet a fentiekhez hasonlóan már 8 éves kortól játszható – az örökzöld társasjátékot ma már rengeteg tematikus változatban játszhatjuk, így például a Trónok harca-rajongók is harcolhatnak a Vastrónért Monopoly-verzióban. A nagyobb cégek egyébként számos játéknak már a felnőtt és a családbarát verzióit is megalkotják, így kedvenceinket immár minden korosztály társaságában játszhatjuk.
Az örökzöld kártyajáték
A jó családi szórakozáshoz valójában nem is kell több, mint egy pakli kártya. Az untig ismert klasszikusokon túl újdonságokat is bevethetünk. Ilyen például a nem szokványos, ám annál aranyosabb Stop-Spot – Gyógyulj meg! amelyben az arcukra ragasztott bárányhimlőpöttyöktől kell megszabadulniuk a játékosoknak a kártyák segítségével – betegségből lábadozáshoz, neadjisten karanténban unatkozva kiváló időtöltés kicsiknek és nagyoknak.
A Ki az, aki? című kártyajáték akár nagyobb baráti társaságokkal is játszható, de vigyázat: játék közben óhatatlanul lelepleződik, hogy mennyire ismerjük játékostársainkat, és az is, hogy ők mennyire ismernek minket. A játék során lapot kell húzni, és eldönteni, hogy kire igaz leginkább a rajta olvasható állítás. Remek alkalom, hogy felelevenítsük a közös emlékeket, együtt nevessünk rajtuk, és ezzel megalapozzuk az este hangulatát. Hasonló célra jó választás a Shit Happens is, amelyben a kártyákon megjelenített kellemetlen helyzeteket kell rangsorolnunk aszerint, hogy mit tartunk jobbnak: például a pénztárcánk elvesztését, vagy azt, ha óvszert találunk a hamburgerben? A szórakozás itt is garantált, és játék közben játékostársainkat is jobban megismerhetjük.
14 éves kortól, nagyobb társaságokban vagy családi összejövetelekre ajánlható a Gémklub Hullámhossz című játéka, amelyben egymás gondolataira kell asszociálnunk a kihúzott „ellentét-fogalom” kártyák segítségével. Akik ismerik a The Mind! című játékot, itt is hasonló élményre számíthatnak.
A Fekete Történetek című játékban pedig valódi nyomozókká válhatunk, mivel egészen szövevényes (nem ritkán morbid) bűnügyeket és egyéb talányokat kell felfejtenie a játékosoknak egy-egy kihúzott kártyalap alapján.
Játék édes kettesben: bevállalod?
A párunkkal töltött romantikus este tökéletes tartozéka lehet egy kétszemélyes felnőttjáték, mint például a szigorúan 18 éven felülieknek szóló Érzékek Birodalma, amelynek tétje nem kevesebb, mint hogy a játék során mind az öt érzéket fel tudjuk ébreszteni partnerünkkel. Persze nem muszáj ennyire bevállalósnak lenni: a Hátsó Gondolatok nevű játékot például akár kisebb baráti társaságban is bevethetjük, garantáltan nem fogunk a kelleténél jobban pironkodni. Ebben a játékban találós kérdéseket kell megválaszolnunk, de a csavar az, hogy míg a feladvány minden esetben valamilyen sikamlós témát ígér, addig a megoldás teljesen hétköznapi. Hangulat oldásához is kiváló választás ez a vicces, és mégis pajkos játék. Ha még ezt is túl soknak érezzük, akkor választhatjuk a Páros Játszma ön- és párismereti vetélkedőt, amely összeszokott és friss pároknak is remek választás egymás jobb megismeréséhez, de akár páros randevún, négyesben is játszhatjuk ezt a komolyabb, beszélgetős társasjátékot.
Amit a játékvásárlás előtt mindenképp át kell gondolnunk, az az, hogy milyen alkalmakkor, és – korosztály, érdeklődés szempontjából – milyen társasággal, valamint hány személy részvételével szeretnénk majd játszani. A családi társasjátékpartikon túl bevethetjük a játékot utazáskor, egy haverokkal töltött estén, netán Zoom-partin, vagy akár munkahelyi csapatépítőn is. Ne feledjük: a választék gyakorlatilag végtelen, a lehetőségeknek pedig csak a képzeletünk és játékos kedvünk, na meg a merészségünk szab határt!