Több hónapos előkészítő munka után hivatalosan is megkötötték Székesfehérvár Önkormányzata és a Pannon Egyetem közötti együttműködést.
A megállapodást Cser-Palkovics András polgármester és Friedler Ferenc rektor csütörtökön írta alá. Közös sajtótájékoztatójukon arról is beszámoltak, hogyan segítik egymást az egyetemi képzés fehérvári meghonosításában, valamint a műszaki felsőoktatás és a helyi gazdaság versenyképességének további fejlesztésében.
Székesfehérvár hazánk meghatározó gazdasági központja: egy olyan város, amely történelmi gyökerei mellett az ipari parkok számában és az itt működő cégek termelési tevékenységében is kiemelkedő. A város önkormányzata az egyetemi képzés meghonosításával szeretné ezt a szerepkört tovább erősíteni, valamint a fehérvári lakosság képzettségét és ezáltal életminőségét is javítani.
„Történelmi pillanatok tanúi vagyunk, hiszen jelképesen egyetemet alapítunk városunkban. Székesfehérvár meghatározó gazdasági szereplőinek elsősorban műszaki végzettségű szakemberekre van igényük” – derült ki az elmúlt években végzett minden felmérésből. Az önkormányzat egyik legfontosabb feladata tehát, hogy segítse ezeket a szakembereket itt helyben képezni.
„A fehérvári családoknak és fiataloknak ezzel életpályát és biztos megélhetést tudunk nyújtani, a cégeket pedig stratégiai partnerként arra ösztönözzük, hogy hosszú távra városunkban tervezzék termelésüket. A megállapodást ugyan a Pannon Egyetemmel kötjük, de valójában egy sokoldalú, szektorközi együttműködés kezdete” – mondta el az ünnepélyes aláíráson Székesfehérvár polgármestere.
A Pannon Egyetem és Székesfehérvár Önkormányzata között létrejövő együttműködési megállapodás a felsőoktatási intézmény számára is fontos eredmény és egyúttal új hosszú távú lehetőség is egyben.
„A Pannon Egyetem célul tűzte ki a gazdaság képzési igényeinek minőségi kielégítését, emellett pedig innovációs tevékenységével a környékbeli ipar versenyképességét is erősíteni szeretné” – mondta Friedler Ferenc.
Mindehhez kiváló lehetőséget biztosít Székesfehérvár város szervezettsége és nemzetközi mércével mérve is kiemelkedő ipari potenciálja. A Pannon Egyetem és az önkormányzat stratégiai partnersége az oktatási, a kutatási és innovációs feladatok közös megvalósítására terjed ki. A hazai felsőoktatás számára is újszerű működés létrehozásáról van szó, amelyben a kezdetektől fogva szoros együttműködés van a város, az egyetem és az ipari partnerek között. Az oktatási rendszer kialakításánál számítanak a cégek közreműködésére a gyakorlati képzés során. Ezáltal a hallgatók a projekt- és csapatmunkában szerezhetnek új tapasztalatokat, de hozzáférhetnek a legkorszerűbb eszközökhöz is. A Pannon Egyetem feladatának tekinti egy olyan ösztöndíjrendszer kialakítását is, ami lehetőséget teremt minden tehetséges motivált diák számára, hogy tanulmányait és szakmai pályáját Székesfehérváron teljesíthesse ki – tette hozzá a rektor.
Az egyetem és a város stratégiai megállapodása előtt Székesfehérvár közgyűlése jóváhagyta egy önkormányzati tulajdonú helyiségcsoport bérbeadását a Pannon Egyetem részére. Ennek köszönhetően a felsőoktatási intézmény önálló telephelyet létesíthet a fehérvári Hiemer-házban. Az új telephely lehet az alapja és a garanciája annak a hosszú távú közös munkának, amelybe a stratégiai partnerek most kezdenek, és amelynek eredményeként már szeptemberben új egyetemi képzések indulhatnak el a városban.
Több hónapos előkészítő munka után került sor a hivatalos aláírásra, miután a város meghatározó gazdasági szereplőivel, a Székesfehérváron jelenlévő többi felsőoktatási intézmény képviselőivel és a középfokú intézmények vezetőivel is több egyeztetést folytattak a partnerek. Közös kutatás is zajlott, amelynek célja a piaci igényeknek legmegfelelőbb összetételű műszaki képzési rendszer meghatározása volt, és amelynek eredményeként elsőként logisztikai mérnök mesterképzéssel bővíti fehérvári kínálatát a Pannon Egyetem. A képzési struktúráról egyeztetést kezdeményeznek a többi, Székesfehérváron működő felsőoktatási intézménnyel is.
Forrás: Innoportal.hu