Az elmúlt nyolc évben 12 milliárd forintot fordított gödöllői gyártókapacitásának bővítésére és infrastrukturális fejlesztésekre az olasz Kedrion Biopharma (Kedrion) gyógyszeripari cégcsoport, ezzel megháromszorozta magyarországi gyártókapacitását – hangzott el a gödöllői telephelyen tartott csütörtöki sajtótájékoztatón.
A vérplazma gyűjtésére és feldolgozására specializálódott társaság magyar leányvállalata, a Human Bioplazma Kft. 2015-ben 11 milliárd forint árbevételt ért el – mondta el Tóth Ákos, a kft. ügyvezetője.
Az olasz anyavállalat folyamatosan fejleszti gödöllői leányvállalatát és gyártóhelyét, a nemzetközi vállalatcsoport 2008 óta több mint 12 milliárd forintot fektetett be Magyarországon. A cég négymilliárd forintot a régi gyártóhely modernizálására, további nyolcmilliárdot a termelőkapacitás bővítésére és a kapcsolódó fejlesztésekre költött. Ennek eredményeként a vállalat több mint háromszorosára növelte hazai gyártókapacitását, és új, felhasználóbarát, korszerű gyógyszerekkel bővítette portfólióját.
Az ügyvezető tájékoztatása szerint a Human Bioplazma az elmúlt öt évben számottevő mértékben növelte árbevételét is, ami 2015-re a 2008-as 4,3 milliárd forintról 11 milliárd forintra emelkedett. Ezzel párhuzamosan a munkatársak létszáma is, a társaság gödöllői gyára, logisztikai központja és négy hazai plazmagyűjtő központja háromszáz dolgozónak közvetlenül, további kétszáz embernek szerződéses vállalkozói körben biztosít megélhetést.
Az ügyvezető igazgató a társaság történetét ismertetve elmondta, a társaság az emberi vérplazmaeredetű biológiai készítmények egyedüli hazai gyártójaként – jogelődei révén – immár több mint 60 éve fejleszt, gyárt és forgalmaz életmentő gyógyszereket, elsősorban magyar betegeknek.
Az elmúlt időszakban két új, korszerű és a betegek részére még nagyobb biztonságot nyújtó terméket vezettek be a magyar piacra.
Tóth Ákos jelezte, a jövőben várhatóan bővítik a gödöllői gyártókapacitást, és a kft. jelentős forrásokat szán kutatás-fejlesztési tevékenységének kiterjesztésére, amelynek elsődleges célja egy újabb vérplazma alapú készítmény kifejlesztése.
Komlódi Gabriella, a cég plazmaüzletágának igazgatója arról beszélt, éves szinten 530 ezer liter vérplazma jelentős részén magyar donoroktól kapják. Ezzel a mennyiséghez nagyjából egymillió donációra van szükség – tette hozzá.
A cég által előállított plazmakészítmények iparági becslések szerint évente 40-50 ezer esetben bizonyulnak életmentőnek.
A társaság májusban 300 millió forintos beruházással nyitotta meg harminc új munkahelyet teremtő, negyedik magyar plazmaközpontját Pécsett. A levett – szigorú laboratóriumi vizsgálatokon átesett – vérplazma elsősorban a magyarországi páciensek ellátását szolgálja. A két fővárosi és egy debreceni centrum után átadott pécsi ferezisállomás 15 ággyal kezdte meg működését.
A plazmaadás vagy plazmaferezis a véradás egy formája, az eljárás egy speciális gép segítségével történik, amely során a levett vérből kinyerik a plazmát, a vérsejteket és a vérlemezkéket pedig visszajuttatják a donor szervezetébe. Plazmadonor lehet minden 18-60 év közötti egészséges személy, aki legalább 50 kilogramm. A levett plazma hamar újratermelődik, ezért a jelenlegi szabályozás szerint akár három naponta is lehet plazmát adni.
Magyarországon több mint négyezer krónikus beteget kezelnek rendszeresen plazmaalapú készítményekkel. Ilyenek az immunhiányos, a vérzékeny, az angioödémás, illetve egyes heveny vagy krónikus idegrendszeri megbetegedésben szenvedők, de sokkal többen vannak olyanok, akik baleset, égési sérülés vagy bármilyen műtéti beavatkozás során szorulnak ezekre a készítményekre.