Többmilliárdos pályázatok valósulnak meg a Debreceni Egyetemen (DE) az intézmény stratégiai céljainak megfelelően az idén hazai és uniós forrásokból – közölte az egyetem rektora szerdai sajtótájékoztatóján.
Szilvássy Zoltán elmondta: az egyetem 90 milliárd forintos éves költségvetésének mintegy tíz százalékát nyerte el 2015-ben különböző pályázatokon, ami a kitűzött célok elérését jelenti.
A középpontban az egészségipar – az orvos- és gyógyszerésztudomány, a sport- és egészségtudomány, az élelmiszer- és mezőgazdaság-tudomány – áll, amelynek fejlesztésére tízmilliárdot meghaladó összeget nyert el idén az egyetem.
Bács Zoltán, a DE kancellárja a folyamatban lévő fejlesztésekről, felújításokról közölte: azok idén 5,7 milliárd forintból valósulnak meg, ennek 50-60 százaléka központi finanszírozás, míg a maradék összeg – 1,8 milliárd forint – az egyetem önereje.
A folyamatban lévő 29 fejlesztés közül a legjelentősebb az október végére elkészülő Sporttudományi Oktató Központ létrehozása, amely 1,8 milliárd forintba kerül. A további fejlesztések között említette a kancellár a Böszörményi úti campuson épülő élelmiszerközpontot, amely félmilliárd forintból készül el, ott élelmiszer-prototípusokat állítanak majd elő. Több százmillió forintból valósult meg a közgazdaságtudományi hallgatók átköltöztetése a Böszörményi útra, illetve a jogi hallgatóké a Kassai útra.
Az Informatikai Központ alagsorában 110 millió forintból új szervertermet alakítanak ki. Bács kitért arra is, hogy az egyetem vizesblokkrendszerét is felújítják, pótolva ezzel több évtizedes lemaradásukat. Kerékpárkölcsönzőt is tervez az egyetem, egyelőre kilencven kerékpárral, négy állomáshelyen.
Szeptembertől ezer új hallgatóval háromezerre bővül a Debreceni Egyetemen tanuló külföldiek száma. A hallgatók 72 országból érkeznek, sok diák jön Nigériából, Iránból, Nagy-Britanniából, Dél-Koreából és Japánból. A tanulók negyven angol nyelvű képzésből választhatnak, a legnépszerűbb az orvosi, a fogorvosi és a gyógyszerészeti szak. A külföldi hallgatók tandíja az egyetem költségvetésének tíz százalékát adja, pluszjövedelmet jelent az oktatóknak, valamint élénkíti a város gazdaságát is – fogalmazott az igazgató.