A magyarországi ICT-szektorban a munkavállalók mindössze öt százaléka nő, míg ez a mutató Nyugat-Európában húsz százalék körül van. A Nokia Networks együttműködési megállapodás keretében csatlakozott a Skool független, non-profit kezdeményezéshez, hogy minél több fiatal lánynak mutassa be a műszaki pályában rejlő karrierlehetőségeket.
Az egyik legnagyobb magyarországi kutatás-fejlesztési központot működtető Nokia Networks támogatja a Skoolt abban, hogy hasznos és használható technológiai ismereteket nyújtson fiatal hölgyeknek, és ezzel ösztönözze őket az informatikai és telekommunikációs iparágban való pályaválasztásra.
A sokszínűség segíti a fejlődést – vélik a Nokia Networksnél. A vállalat ezért döntött a Skool támogatása mellett, hogy új oktatási formában adjon át hasznos és használható technológiai ismereteket fiatal lányoknak és nőknek. Önkéntes mentorként a Nokia Networks alkalmazottai aktívan részt vesznek ebben a speciális oktatási programban, és támogatják, hogy a fiatal hölgyek megtanuljanak kódolni.
Az Informatikai, Elektronikai és Távközlési Vállalkozások Szövetségének (IVSZ) tanulmánya szerint a magyar ICT-szektorban a női munkavállalók meglehetősen alulreprezentáltak: mindössze öt százalékuk dolgozik ebben az ágazatban, míg a nyugat-európai országokban ez az arány eléri a húsz százalékot.
A vezetői pozíciókat tekintve az európai ICT munkaerő-piac hasonló szakadék előtt áll: míg általában a vezető pozíciók 45,2 százalékát töltik be nők, az infokommunikációs szektorban ez a mutató csak 19,2 százalék.
A Nokia Networks önkéntességi felhívására kétszer annyi jelentkezés érkezett, mint amennyire szükség volt a képzés elindításához – mondta László Linda, a társaság HR-vezetője. A Nokia Networks a Skoollal együttműködve szeretné megmutatni, hogy a távközlési és infokommunikációs szektor is kínálhat vonzó karrierlehetőséget a nők számára.
A lányoknak szóló Skool-képzések a 10-18 éves korosztályt célozzák. Ezek elsősorban olyan témákról szólnak, mint az alapvető programozási ismeretek, a játékfejlesztés, a honlapépítés vagy a robotika.
Bár az európai egyetemeken végzett fiatalok hatvan százaléka ma már a lányok közül kerül ki, a mérnöki és informatikai diplomásoknak mindössze húsz százaléka nő. Az Európai Bizottság 2013-ban készült tanulmánya (Women active in the ICT sector) alapján az összes férfi munkavállaló 3,79 százaléka dolgozott az informatikai és távközlési szektorban, a nők aránya viszont mindössze 0,66 százalék. Egy, a közelmúltban készült uniós felméréseszerint a közösségben ezer nő közül csak négy dolgozik az infokommunikációs szektorban.
A Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács adatai szerint Magyarországon tízezer, az Európai Unióban pedig 900 ezer betöltetlen informatikai álláshely van.
Egyes kutatások szerint évente kilencmilliárd euróval nőne az unió GDP-je, ha az informatikai szektorban dolgozó nők és férfiak aránya kiegyenlítődne.