A laptopok és okoskészülékek fölé görnyedők millióinak nyújthat segítséget a Spiner minieszköz, mellyel a 16 éves gimnazistákból alakult WRU Company elhozta a pálmát a diákvállalkozások országos versenyén.
„Az első dolog, amit a hátad közepére kívánsz” – szól a hátunkra rögzíthető (vagy egyszerűen a póló nyakára csíptethető) testtartásjavító eszköz szlogenje, melyet az Alternatív Közgazdasági Gimnázium (AKG) 10. évfolyamának tanulóiból alakult diákcég, a WRU (we are you) Company fejlesztett ki. Az alig négy centis high-tech kütyünek nemcsak a fejlesztését, hanem a gyártását is teljesen önállóan végzik. A csapat decemberben elnyerte az AKG legjobb diákvállalkozása címet, majd a Junior Achievement Magyarország (JAM) ezévi országos diákvállalkozási versenyén elhozták a legötletesebb termék díját is.
Az AKG tizedik évfolyamán minden évben lehetőség nyílik a gyerekek számára, hogy egy évre alapítsanak egy diákvállalkozást, és így megismerkedjenek a cégalapítás és -működtetés mikéntjével. „Úgy gondoltuk, a sikerünk titka az lesz, ha egy aktuális problémára nyújtunk megoldást” – mondta Wohlfart Richárd, az alapötlet gazdája, aki egyben az Spiner hardware-ének fejlesztéséért és egyedi gyártásáért felelős.
A rossz testtartás és az ebből következő hátfájás pedig pont ilyen probléma. Becslések szerint a középiskolások több mint felének rossz a testtartása, vagy már kialakult valamilyen típusú gerincproblémája, ami nem is meglepő az okostelefonok korszakában. „A WRU Company testtartásjavító eszköze a számítógépes és egyéb ülőmunkát végző felnőttek millióinak is segítséget nyújthat gerincük egyenesen tartásához” – nyilatkozta Székely Eszter gyógytornász.
Így működik az Spiner testtartásjavító
A néhány centis, gombelemről akár több évig is üzemelni képes eszköz használata egyszerű, nem igényel semmilyen különleges, XXI. századi képességet. A rá erősített csíptető segítségével hátul a pólónk nyakához rögzítjük a terméket; vagy ha az a megoldás szimpatikusabb, kérhetünk hozzá orvosi célra is használt, bőrbarát tapaszt, mellyel felül, középen a hátunkhoz erősíthetjük a készüléket. Ezután a rajta lévő apró gomb segítségével beállítjuk, hogy milyen mértékű előregörnyedésnél figyelmeztessen az eszköz finom rezgéssel arra, hogy egyenesedjünk ki. A dobozban kapunk egy használati útmutatót is, amiben minden részletesen le van írva.
„A szoftver felismeri, ha az ember csak lehajol cipőt kötni, elfekszik a kanapén, vagy egyszerűen leveszi az eszközt: ilyenkor nem rezeg feleslegesen” – magyarázza Soroncz-Szabó Flórián, aki a mikroprocesszoron futó algoritmust dolgozta ki. A saját fejlesztésű firmware-nek köszönhetően egyáltalán nem zavaró a készülék mindennapi hordása.
Persze nem egy csupasz áramkört kell egész nap a hátunkon viselni – Sándor Csenge különféle színű és anyagú kis tokokat tervezett. Ezek közül a WRU facebook-oldalán választhatunk, amit Fürjes Juli menedzsel – és egyben az értékesítésért is felel. „A saját honlap [wrucompany.hu] is készülőben van” – teszi hozzá Salacz Máté, a cég informatikusa. Az arculatterv Csermák Klaudia, a médiaanyagok Mandzsu Bendegúz munkáját dicsérik, Slezák Ádám pedig a pénzügyeket intézi.
A csapat mintegy húsz versenytárs közül idén december 3-án elnyerte a Junior Achievement Magyarország „Legjobb diákvállalkozás” díját az AKG-ban szervezett adventi vásáron. A december 16-i országos versenyen pedig a „Legötletesebb termék” díjat szavazta meg számukra a szakmai zsűri.
A vállalkozás céljai között szerepel partnerek keresése is a nemzetközi piacra való betöréshez — írja a digitalhungary.hu.