A fűtésszezon örökös problémája az, hogy otthonunkban eluralkodhat a túl magas páratartalom. Ilyenkor igyekszünk egy kellemes hőmérsékletet biztosítani a beltérben, ami általában 22 Celsius-fok. Az ideális helyzet az, ha sikerül a páratartalmat 50% és 60% között tartani, fölötte problémás, illetve ez alatt is vannak egészségügyi következmények.
Milyen hatással van ránk a levegőben lévő pára?
Az emberi szervezetnek sem a túl magas, sem a túl alacsony páratartalom nem megfelelő. Amennyiben a levegő vízgőztartalma 50% alá csökken, kellemetlen lehet a szemünknek és a bőrünknek is, illetve dehidratáltak lesznek a nyálkahártyák is. Az ideálisnál magasabb értéket is megsínyli szervezetünk, továbbá a környezetünkre is rossz hatással lehet.
A sok nedvesség kedvez a mikroorganizmusok szaporodásának, elsősorban a penészgomba juthat eszünkbe ezzel kapcsolatban. Amennyiben egy kellemes, meleg hőmérséklettel párosul, a közeg kifejezetten alkalmas arra, hogy ezek nagymértékben szaporodjanak.
Egy rosszul szellőző helyiségben a penészgomba egészen látványos méreteket is ölthet, illetve a lakás azon részein, ahol hőhíd alakul ki, szintén gyakran megjelenik. Ezek jellemzően azok a pontok, amit hideg sarkoknak is nevezhetünk, mert nem éri el őket kellő mértékben a fűtés.
Nemcsak esztétikai probléma, hanem az egészségednek sem tesz jót
A lakás levegőjében lévő többletpára kondenzvízként is lecsapódhat, főként a hideg felületeken. Az úgynevezett hideg sarkokon kívül ilyen lehet például az ablak üvege is. Extrém esetben ez olyan méreteket is ölthet, hogy ki sem lehet látni az üvegen. A problémát pedig tovább növeli, hogy mivel ez a víz tartósan jelen van, beivódhat az ablakkeretbe, és tönkreteheti a nyílászáró szerkezetét.
Mindenképpen érdemes elsősorban a megelőzésre törekedni, és olyan mértékben csökkenteni a beltérben lévő páratartalmat, hogy ez a megfelelő, ideális értékek között mozogjon. Többféle lehetőség is van arra, hogy ezt kivitelezzük. A Szellőző shop párátlanítói között számos olyan készüléket találhatsz, amelyek segítségedre lehetnek abban, hogy hosszú távú megoldást találj.
Alkalmazz páramentesítőt a cél elérése érdekében!
Páramentesítők számos típusával találkozhatunk a piacon. Érdemes azokat a készülékeket választanunk, melyek nemcsak ideig óráig és kis területen oldják meg a gondjainkat, hanem a lakás egészére nézve megoldást kínálnak.
A kompakt eszközök, amelyek kisebb vagy nagyobb dobozra hasonlítanak, részleges eredményt nyújthatnak. Átáramlik rajtuk a levegő, és a bennük lévő nedvszívó képességgel rendelkező anyag segítségével gyűjtik össze a vizet, ami végül zselére hasonlító anyaggá alakul.
Ennél azonban jóval nagyobb hatásfokkal működnek az elektromos készülékek. Praktikus kialakításuknak köszönhetően léteznek mobil, illetve falra szerelhető verzió is. Teljesítményüket pedig a szoba méretéhez viszonyítva érdemes megválasztani, így a leghatékonyabban csökkenthető a felesleges páratartalom.