SZTNH 2015: több szabadalmi bejelentés, gyorsuló eljárás

Tavaly 633 szabadalmi bejelentést fogadott a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) – derül ki az intézmény honlapján közölt éves jelentésből. A nemzeti úton benyújtott szabadalmi bejelentések száma szerény növekedést mutatott az előző évihez képest. Javult ugyanakkor a hazai szabadalmi bejelentői aktivitás: négy százalékkal több ilyen ügy érkezett a hivatalba, mint 2014-ben.

Az európai szabadalmak magyarországi hatályosítása iránti kérelmek száma (3582) hét százalékkal haladta meg az előző évi mennyiséget. Tovább csökkent – a 2014-eshez képest 18 százalékkal – a függőben lévő szabadalmi ügyek száma.

Az SZTNH mérlege szerint a szabadalom megadására irányuló hatósági eljárás 1192 nemzeti úton benyújtott ügyben zárult le, továbbá 3449 európai szabadalom hatályosítási eljárása fejeződött be 2015-ben. Védjegy területen 3597, mintaoltalmi területen pedig összesen 423 ügy, továbbá 853 kutatás-fejlesztési minősítési ügyet fejeztek be.

A hivatalba 3491 nemzeti úton benyújtott védjegybejelentés érkezett 2015-ben. E területen is sikerült tovább csökkenteni a folyamatban lévő ügyállományt, ami két százalékkal volt kevesebb az előző évinél. A kedvező hivatali hatósági ügyintézés folytán az általános szabályok szerint lefolytatott védjegyeljárások átfutási ideje a gyorsított eljárással összemérhető szintre csökkent.

Az SZTNH értékelése szerint a hivatal tavalyi hatósági tevékenységét az ügyfélbarát ügyintézés, az átfutási idők csökkentésére és a folyamatban levő ügyállomány feldolgozására szánt erőfeszítések jellemezték.

A hivatal látja el többek között a lajstromvezetéssel kapcsolatos feladatokat, az SZTNH hatáskörébe mintegy 22 ezer Magyarországon hatályos szabadalmi oltalom, 55 ezernél több nemzeti védjegy, mintegy 4 ezer formatervezésiminta-oltalom és 900 használatiminta-oltalom tartozik. A lajstromvezetés terén több mint 34 ezer intézkedés történt tavaly, ezek közül 14 ezer a védjegyügyekben, 13 ezer az európai szabadalmi ügyekben, valamint 4400 intézkedés a szabadalmi ügyekben történt.

Egyébiránt az összes ügyben 2015-ben meghozott hivatali intézkedések száma meghaladta a 108 ezret.

Az ügyek típusát illetően hatvan százalékuk a védjegyekkel, harminc százaléka a szabadalmakkal, ez utóbbiak több mint 16 százaléka az európai szabadalmakkal kapcsolatos intézkedés volt.

Az SZTNH 2012. február 1-jétől látja el a kutatás-fejlesztési tevékenység minősítésével összefüggő feladatokat. Az önkéntes előzetes minősítést az ügyfelek – jellemzően kis- és középvállalkozások – elsősorban a k+f pályázatokhoz, valamint az adókedvezmények érvényesítése érdekében vették igénybe, 2015-ben 161 esetben. A hivatal az előminősítési ügyek 77 százalékára adott a k+f tartalmat megerősítő határozatot.

A NAV-tól tavaly 437 megkeresést kapott az SZTNH – többségükben továbbra is az innovációs járulékhoz kapcsolódóan igénybe vehető kedvezményekről. Tavaly 685 NAV-ügy zárult le, ezek 42 százaléka volt k+f tevékenységként elismerhető. Az SZTNH más hatóságok és harmadik személyek megkeresésére is ellátott szakértői tevékenységet, 52 ilyen megkeresés érkezett az elmúlt évben.

Az SZTNH beszámolója szerint a hivatal kidolgozta a szerzői és szomszédos jogokra vonatkozó közös jogkezelésről és a zeneművek belső piacon történő online felhasználásának több területre kiterjedő hatályú engedélyezéséről szóló 2014/26/EU irányelv átültetési javaslatát. Ezen kívül elkészült a közös jogkezelésről szóló külön törvényre és az Szjt. módosítására vonatkozó kormány-előterjesztés tervezete.

A hivatal következetes európai integrációs elkötelezettséggel és nemzeti felelősséggel gondozta az egységes hatályú európai szabadalom bevezetésének és az Egységes Szabadalmi Bíróság (ESZB) létrehozásának a dossziéját. A kodifikációs munkálatoknak a találmányok szabadalmi oltalmáról szóló 1995. évi XXXIII. törvény módosítása az egyik legnagyobb horderejű, terjedelmű és komplexitású része. A módosításhoz az SZTNH 2015 januárjában kidolgozta az első szakértői tervezetet.

Kiemelt feladat volt az európai védjegyjog reformjával kapcsolatos jogalkotási javaslat tárgyalása során a tárgyalási álláspontok elkészítése és egyeztetése. A folyamat lezárásaként az Európai Parlament 2015. december 15-én jóváhagyta a közösségi védjegyről szóló 207/2009/EK tanácsi rendelet és a védjegyekre vonatkozó tagállami jogszabályok közelítéséről szóló 2008/95/EK irányelv átdolgozott, illetve módosított szövegeit.

Az SZTNH 2015-ös jelentése kimagasló nemzetközi eredménynek nevezi a közép-európai regionális nemzetközi szabadalmi hatóság, a budapesti székhelyű Visegrádi Szabadalmi Intézet (VSZI) megalapítását, amely a részt vevő visegrádi országok és egyes szomszédos államok feltalálói és vállalkozásai számára az eddigieknél előnyösebb feltételekkel teszi lehetővé a globális szabadalmi rendszerbe történő bekapcsolódást. A Szellemi Tulajdon Világszervezete (World Intellectual Property Organisation, WIPO) 55. közgyűléssorozatán, októberben született döntés a VSZI nemzetközi szabadalmi kutatási és elővizsgálati szervvé történő kijelöléséről. A VSZI és a WIPO Nemzetközi Irodájával közötti megállapodás aláírására 2015. december 14-én került sor. A VSZI igazgatótanácsának első ülésén 2016. június 30-ig az intézet igazgatójának Gárdonyi Márkot nevezték ki.

Leave a Comment