Szmogporszívót építettek Rotterdamban

Smog

Hollandia második legnagyobb városa, Rotterdam egyedülálló fejlesztéssel vette fel a küzdelmet a metropoliszok egyik modernkori mételye, a szmog ellen. Az ötletgazda-feltaláló Daan Roosegaarde és csapata olyan korszakalkotónak számító, több mint hét méter magas fémszerkezetet alkotott, amely a beáramló szennyezett levegőből kivonja a káros és mérgező anyagokat, majd friss, tiszta levegőt bocsát vissza a környezetébe.

A szmogmentesítő torony – a Studio Roosegaarde hivatalos megfogalmazása szerint – „a világ legnagyobb szmogporszívója”. A különleges légtisztító rendszer ráadásul az üzemeltetés szempontjából is környezetbarát, hiszen a tornyot szélenergiával működtetik.

A rotterdami szmogmentesítő torony több mint 28,3 ezer köbméter levegőt képes átszűrni óránként. A toronyba bekerült szennyezett levegő egy ionizációs folyamaton keresztül tisztul meg, a részecskék egy beépített elektródába gyűlnek össze, majd a már megtisztított levegőt áramoltatja vissza a környezetbe az e célra kialakított légréseken keresztül.

A szmogporszívó éles üzemben is működő prototípusát magánszemélyek adományaiból – közösségi finanszírozással – építették fel. Mindössze 1557 ember adta össze a prototípus elkészítéséhez és üzembe helyezéséhez szükséges, több mint százezer eurós alapot.

A rotterdami debütálást követően a torony más városokba is „ellátogat”, köztük Pekingbe és Párizsba. Ahmed Aboutaleb, Rotterdam polgármestere az ünnepélyes üzembehelyezéskor elmondta: a szmogmentesítés egy olyan téma, aminek nem szabadna a politikára szorítkoznia. „A légszennyezés mindannyiunkat érint, és komoly tárgyalásokat igényel, de szükségünk van olyan  innovátorokra, mint Daan Roosegaarde, hogy magasabb szinten tudjunk kezelni ezt a kérdést” – mondta a polgármester. Roosegaarde külön nyomatékosította, a torony több egy helyi megoldásnál, hiszen bárhol a világon tiszta környezetet biztosíthat a nagyvárosok lakóinak.

Szmogból készült ékszerek
A torony fő funkcióját kiegészítve a létesítmény egy innovatív „ékszerkészítő” műhely is egyben. A szennyezett levegőből kivont anyagokból ugyanis mandzsettákat és gyűrűket készítenek, az emberek pedig – egyfajta emléktárgyként – meg is vehetik ezeket. A szmogból készült ékszerek megvásárlásával az emberek darabonként ezer köbméter tiszta levegőt adományozhatnak a városnak.

Leave a Comment