A GE aeroderivatív gázturbinákat épít a cég legkeresettebb CF6-80-as sugárhajtóműveiből, amelyek Magyarországon, a GE Power and Water veresegyházi üzemében nyerik el végső formájukat.
A gázturbinák az átalakítást követően 40 000 háztartás ellátására elegendő elektromos áramot képesek termelni. Az átalakított, LM6000-es gázturbinákat Magyarországról a világ minden tájára szállítják, például Izraelbe vagy Houstonba, ahol a világ legnagyobb kórháza, a Texas Medical Center, számára biztosítanak helyben energiát, elektromos áramot, a fűtést és a hűtést.
Az MIT Technology Review szaklap 2012-ben „kulcsfontosságú innovációnak” minősítette az aeroderivatív gázturbinákat.
Peter Stracar, a GE közép- és kelet-európai régióért felelős vezérigazgatója a GE regionális blogján, a GEforCEE odalon így kommentálta a hírt: „Egyre inkább azt látjuk, hogy a jelentős ipari szereplők, sőt, még a kórházak is helyben igyekeznek megtermelni a saját működésükhöz szükséges energiát hatékony, alacsony szennyezőanyag-kibocsátású rendszerek alkalmazásával.”
A GE Power and Water veresegyházi gyára zászlóshajóként működik a Közép- és Kelet-Európában található 21 gyártóüzem között. Egyfelől a cég globális energiatermelési piacához kapcsolódik, másfelől pedig beszállítóin, exporttevékenységén és 1600 alkalmazottján és keresztül mély gyökerekkel kötődik a régió gazdaságához.
Kevés dolog ötvözi jobban a megbízhatóságot a nagy teherbírással, mint egy sugárhajtómű. A világ legnagyobb méretű és legnagyobb teljesítményű sugárhajtóműveit gyártó GE a repülőgép-hajtóművek gyártása során alkalmazott technológiájára építve hozott létre egy robusztus gázturbinákból álló termékcsaládot: az úgynevezett „aeroderivatív” gázturbinákat.
Mivel Houston nem a legideálisabb hely egy hatalmas kórház működtetéséhez a rendszeresen előforduló áramkimaradások miatt, a Texas Medical Center-nek (TMC) a világ legnagyobb egészségügyi komplexumának, amelynek orvosai évente 7 millió beteget látnak el és 350 ezer műtétet végeznek, szüksége van egy B tervre.
„Nincs még egy olyan kórház a világon, ahol ennyi minden lenne egy helyen” – mondja Robert C. Robbins, a TMC elnöke. A komplexum 15 milliárd dolláros működési költségvetése kétszerese Iowa állam költségvetésének.
Az aeroderivatív gázturbinák már számos alkalommal bizonyították hasznosságukat, legutóbb például a Sandy hurrikán pusztítását követően. A vihar 2012 októberében több ezer ember életét oltotta ki, teljes városokat döntött romba, és 2,6 millió embert vágott el az elektromos áramtól az USA keleti partján. Ám a Princeton Egyetem fenti technológiát alkalmazó kogenerációs erőművének köszönhetően a kampuszon akkor is volt világítás és fűtés, amikor az egész város sötétbe borult körülötte.
Egy ilyen repülésre képtelen sugárhajtómű most már a TMC-nek is segítséget nyújt: a berendezés biztosítja az elektromos áramot, a fűtést és a hűtést a komplexum számára. „Több mint 6500 kórházi ágyat szolgálunk ki” – mondta Steve Swinson, a TMC erőművét üzemeltető Thermal Energy Corporation elnök-vezérigazgatója.
A TECO a GE LM6000-es aeroderivatív turbináját használja az erőműben. A turbina kifejlesztéséhez a GE mérnökei a CF6-os sugárhajtóművet vették alapul, amely számos nagy utasszállító repülőgépben, többek között a mindenkori amerikai elnököt szállító Air Force One-ban is megtalálható. A gépben elhelyezett sugárhajtómű a generátorhoz erősített tengelyt forgatva termel elektromos áramot. A rendszer emellett a fáradt gőz befogásával a meleg vizet is megtermeli a TMC fűtő- és légkondicionáló berendezéseihez.
2012-ben az MIT Technology Review szaklap „kulcsfontosságú innovációnak” minősítette az aeroderivatív gázturbinákat a „rugalmas és hatékony földgázüzemű erőművek építésében”. A turbináknak köszönhetően a GE felkerült a magazin „világ 50 leginnovatívabb vállalatának” listájára is. Az aeroderivatív gázturbinák nélkül a GE elosztott energiatermelő rendszerekkel foglalkozó új üzletága, a Distributed Power sem lenne teljes. A cég elmondása szerint 73 országban mintegy 2100 GE-gyártmányú aeroderivatív gázturbina gondoskodik az áramtermelésről és az emberek melegen tartásáról.
Forrás: IP