Ünnepélyes Smaragdfa-ültetést tartottak Szigethalmon 2012. szeptember 21-én. A Privát Klímaszabályozási Mozgalom által meghirdetett esemény a „Zöld Jövőért” országos program záróeseménye volt. A facsemeték ültetését követően Steier József, a smaragdfa ügyét felkaroló Sunwo Zrt. vezérigazgatója nyilatkozott az Innoportal.hu-nak.

– A mostani faültetés egyúttal már részét képezi annak a nagyszabású telepítési projektnek, amelyről a nyár elején beszélt lapunknak?
– Két ültetésre is sor kerül a Csepel-sziget déli szektorában, szeptember 21-én Szigethalmon, majd 29-én Szigetszentmiklóson. Ez már része a Homokhátság Zöldítése projektnek, sőt túl is mutat rajta, mivel a Carbon Solution Globallal kialakitott stratégiai kapcsolat révén a program akár nemzetközi kiterjesztést is kaphat.
– Milyen adottságai vannak a Csepel-szigetnek, és jelenleg mekkora területen kezdik el a smaragdfa ültetését?
– A Csepel-sziget – sajnos – Budapest főváros „kiömlő nyílása”, hiszen a légáram – ha éppen mozdul a levegő – a rossz levegőt, a szmogot és a port ebben az irányban söpri ki a városból. Az ültetések szimbolikus jelentőséggel is bírnak: a két eseményen összesen néhány száz fát ültetünk el. Persze mindig az első lépés a legnehezebb, de ezzel Észak-Nyugatról is megcélozzuk a Homokhátságot. Ne feledjük, hogy innen indul ki a félbehagyott Duna-Tisza csatorna, amelynek partjai mentén talán tényleg kibontakozik egy „zöld magyar megújulás „.
– Összeállhat-e egy nagyobb, egybefüggő terület, amely a smaragdfa-gazdálkodás terepe lesz?
– Igen, hiszen a smaragdfa alkalmas a legelők, rétek fásítására, de az aszály szélsőségeit is csökkentheti, ha a gabonák közé fasorként telepítjük.
– Milyen előnyöket tudnak ígérni a résztvevő önkormányzatoknak, szervezeteknek?
– A smaragdfának 26 féle hasznosságát ismerjük, amelyek jelentős része közmunkával is kombinálható. A biomassza az energiafüggetlenséget, vagyis az olcsóbb tüzelőt, a levelek a jó levegőt biztosítják. Ön is jobban érzi magát egy szmog és pollen mentes gyönyörű virágos környezetben.
– Állami, vagy EU-s támogatás igényelhető-e a smaragdfa telepítésre?
– Elkezdtük az egyeztetéseket, de ez hosszabb folyamat, amelyben számos intézet a partnerünk. A sokrétű hasznosítás mellett nem a támogatáson van a hangsúly.
– Állnak-e már a hasznosító üzemek? Ha igen, milyen jellegűek (energiatermelők, apríték-előállítók, talajjavítók stb.)?
– Szinte teljes a feldolgozói paletta, hiszen a biogázüzemek a leveleket azonnal hasznosíthatják (a szűkös sertéstrágya kiegészítésre), a faüzemek, ablaküzemek és bútorgyárak várnak a jó minőségű anyagra, mi pedig valamennyien a jó levegőre, a fenntartható, zöld jövőre.
A Privát Klímaszabályozási Mozgalom (angol rövidítéssel: PCMM) egy magánszemélyeket, vállalkozókat, civil szerveződéseket és önkormányzatokat összefogó klímavédelmi kezdeményezés, amely a közvetlen motivációt, a személyes elvárást és a hosszú távú közösségi, társadalmi érdeket képes kombinálni, valamint bináris építkezésének köszönhetően jelentős erőket mozgósít a széndioxid gázok és más a klímaváltozást előidéző káros hatások tudatos csökkentésére.
Forrás: Innoportal.hu
Szerző: Matykó Károly