Sírfeltárás a XXI. században – GE kamerák segítségével
A GE XXI. századi vizuális vizsgálati eszközei (RVI) segítik azon régészek munkáját, akik éppen egy újonnan felfedezett első századbéli síremlék feltárásán dolgoznak Jeruzsálemben. A Pan-Tilt-Zoom (PTZ) kamerák és a VideoProbe videóendoszkópok segítségével az Észak-Karolinai Egyetem kutatócsoportja úgy tárhatta fel a sír titkait, hogy be sem kellett lépniük a sírkamrába. Felfedezéseiket egy dokumentumfilmben és egy ahhoz kapcsolódó könyvben tárják a nagyközönség elé, a bemutatóra pedig a New York-i Discovery Times Square múzeumban került sor.
A Jeruzsálem Kelet-Talpiot negyedében fekvő, nagy történelmi jelentőséggel bíró síremlék tanulmányozására az egyetemi csoport azzal a feltétellel kapott engedélyt az Izraeli Régiségek Hivatalától és bizonyos vallási csoportoktól, hogy senki sem léphet be a sírboltba, illetve semmit sem mozdíthatnak vagy vihetnek el onnan.
Miután három darab húsz centiméteres lyukat fúrtak a két méter vastagságú sziklába, a csoport a GE CA-Zoom PTZ kameráját vetette be, melyet a hollywoodi kellékkészítő Walter Klassen által tervezett mechanikus-pneumatikus karhoz csatlakoztattak. A régészek jó hasznát vették a GE XLG3 videóendoszkópjának is, mely kígyóként végigkúszva az ókori építmény belsejében még a sírkamra legtávolabbi sarkairól is készített felvételeket.
Rendkívül éles képeket kellett készíteni ahhoz, hogy a nézők is el tudják olvasni a csonttartó kődobozokon (osszáriumokon) lévő feliratokat, ezért a GE Measurement & Control divíziójának vizsgálati technológiákkal foglalkozó mérnökei külön a régészcsoport számára terveztek egy nagyfelbontású kamerát.
A projektet a torontói székhelyű Associated Producers produkciós iroda indította és finanszírozta a Discovery Channel támogatásával. A „Feltámadási sírbolt” címet viselő dokumentumfilmet az Egyesült Államokban tavasszal vetíti a The Discovery Channel.
Ahogy ezt az ókori Jeruzsálem esete is jól példázza, egy ipari használatra tervezett technológiát sokszor teljesen más célra is alkalmaznak, mint eredetileg tervezték. „Mondhatnánk, hogy csak egyszeri alkalomról van szó – mondja Jervis -, de igazából pont valami ilyesmit csinálnak most a londoni Towerben is, hiszen ugyanilyen műszerrel vizsgálják az ottani falovakat. Sose lehet tudni, még a végén ezer görög katonát találunk a belsejükben.”
A GE eredetileg ipari alkalmazásokhoz, például sugárhajtású repülőgépek nagyjavításkori vagy karbantartási vizsgálatához fejlesztette ki a távoli vizuális vizsgálati technológiát alkalmazó műszereket. Ezekkel vizsgálják a gépezetek esetleges korrózióját és repedéseit, valamint ezzel néznek be a tankokba, tartályokba és csövekbe, vizsgálják át a különböző szerkezeteket, műszereket a fúrószigeteken, az ipari hőcserélőkben, a versenyautók motorblokkjában és áramfejlesztőkben. David Jervis, a GE Energy Measurement & Control divíziójának médiamenedzsere szerint „szinte minden olyan helyzetben alkalmazhatóak, amikor olyan helyre kell benézni, ahová szabad szemmel nem lehetséges.” Az amerikai légierő nemrégiben szintén rendelt ezekből a műszerekből, tette hozzá a vezető.