Projekt címe: Zárt akvakultúra rendszerek input és output paramétereinek környezeti és gazdasági szempontú fejlesztése
A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap támogatásával a 2018-1.3.1-VKE pályázati konstrukció keretében a GS-PIPE Kft, az ENTRA-SYS Kft., a Debreceni Egyetem és a Szent István Egyetem konzorciuma 887 millió forint támogatást nyert el az akvakultúra rendszerek fejlesztését segítő projekthez, melyet 2022.03.31-n sikeresen befejezett.
A népesség és a környezet változásával a világ haltermelése is új kihívásokkal néz szembe. A megfelelő minőséget biztosító folyamatos ellátást a jövőben az akvakultúra növekvő szerepvállalása lesz képes biztosítani. Az élő tengerek lehalászása az ökoszisztéma fenntartása érdekében sem tartható nagy tömegben, világviszonylatban napjainkra az elfogyasztott hal közel fele már a halgazdaságokból kerül a fogyasztók asztalára. Hazánkban ez többszörösen igaz és a halastavi haltermelés, a precíziós halgazdaságok adják az étkezési hal közel 80%-át. Annak érdekében, hogy a növekvő keresletet egészséges, ellenőrzött környezetből származó, magyar hallal tudjuk kielégíteni, szükség van a hazai termelés bővítésére, ami két módon lehetséges, egyrészt a jelenlegi extenzív tógazdaságok területét kell növelni (ami költség-, és munkaerő-igényes), másrészt a termelést kell intenzifikálni. Utóbbira összpontosított projektünk. Ez a termelési mód ugyan megoldást jelenthet a termelés növelésére, viszont az extenzív gazdálkodással szemben komoly ökológia kockázatokat hordoz.
A projekt során egy intenzív, zárt akvakultúrát biztosító halgazdálkodási „rendszert”, azaz több részből álló technológiát sikerült létrehozni. A rendszer relatíve és ténylegesen mobil, tehát bizonyos feltételek (pl. víz és hőmérséklet) esetén letelepíthető a halkeltető, nevelő. Akvapóniával támogatott, tehát a víz visszaforgatása érdekében természetes, növényi (természetes biológiaival közel azonos) szűrő technológia kapcsolható hozzá.
A projekt eredményeként egy alacsony beruházási költséggel megvalósítható, egyszerűen kezelhető és megfelelő odafigyelés és betanítás esetén magas szintű szaktudást nem igénylő technológiai modell került kialakításra, amely környezeti és input tényezőktől függetlenül méretezhető, és ami képes hozzájárulni a már meglévő, illetve a jövőben potenciálisan megvalósuló intenzív haltermelő telepek gazdasági és környezeti fenntarthatóságának javításához.