SIA Central Europe: fókuszban az innováció

A SIA Central Europe nagy hangsúlyt fektet az innovációra a fizetési szolgáltatások területén, különös tekintettel az e-fizetések, mobil fizetések, NFC (Near Field Communication – Közeli Rádiófrekvenciás Kommunikáció) technológiákra, valamint olyan kényelmes és gyors megoldásokra, melyek csökkentik a készpénzhasználatot és egyszerűbbé teszik az állampolgárok életét.

 

Massimo Arrighetti, a SIA vezérigazgatója és Fabrizio Canedoli, a SIA Central Europe vezérigazgatója Budapesten is bemutatták a SIA legújabb fejlesztéseit az elektronikus fizetések üzletágában, amelytől a cégcsoport a közép-európai régióban piaci pozícióinak megerősítését várja.

A SIA Central Europe tevékenysége számokban:

  • nemzetközi szinten 170 millió tranzakció, amelyből 105 millió kapcsolódott bankokhoz (az összes tranzakció közel harmada Magyarországon), valamint 65 millió különböző loyalty rendszerhez
  • mintegy 1.500 ATM terminál és 18.500 POS terminál kezelése 2011-ben

A SIA Central Europe különös hangsúlyt fektet a magyarországi, lengyelországi, cseh, szlovák, horvát, osztrák és román kezdeményezésekre, ugyanis a cégcsoport ezekben az országokban kívánja  megszilárdítani jelenlétét.

A SIA Csoport egyben magyarországi leányvállalata megalapításának huszadik évfordulóját is megünnepelte. A GIRO Bankkártya Zrt. 1992-ben alakult meg azzal a céllal, hogy egy hazai technológiai szolgáltató támogassa a kártyakibocsátást és elfogadást, valamint a tranzakciók elszámolását.  A céget 2007 júliusában vásárolta fel a SIA, amely az elmúlt évben egy nagy újrakezdést követően amellett, hogy új nevet adott a cégnek, új feladatkörrel is ruházta fel. Jelenleg a SIA Central Europe néven működő társaság a csoport közép-európai központja, amely olyan területekre összpontosítja tevékenységét, mint a kártyamenedzsment, terminálok és értéknövelt szolgáltatások menedzsmentje, valamint compliance és hálózati szolgáltatások.

“Mi a SIA Csoportnál erősen hisszük, hogy az innováció alapvető szerepet fog játszani az olyan fizetési szolgáltatások elterjedésében, melyek a készpénznél sokkal biztonságosabb és kényelmesebb megoldást jelentenek az állampolgárok számára” – jegyezte meg Massimo Arrighetti, a SIA vezérigazgatója. Az innováció hozzájárul a bankok, cégek és közintézmények növekedéséhez és versenyképességéhez, ami magával hozza az egész ország növekedését és versenyképességét is. Arrighetti példaként említette, hogy a cég részt vesz a TARGET2-Securities kezdeményezésben, amelyhez a SIA megkapta a Hálózati Szolgáltatói jogot az Európai Központi Banktól. A tervek szerint 2015 közepén indítja el a csoport a T2S nevű, hazai és külföldi értékpapír tranzakciók elszámolására és a kereskedést követő infrastruktúrák integrálására létrehozott egységes európai platformot. A SIA különösen aktív szerepet játszik az e-fizetések területén, ahol a MyBank hozzáféréshez fejlesztenek szolgáltatásokat. (A MyBank az EBA Clearing pán-európai kezdeményezése a felhasználó saját otthoni bankolási alkalmazásán történő on-line vásárlásokhoz, amelynek a próbaüzeme június elején vette kezdetét Olaszországban, és amely ezt követően más országokban is elérhető lesz.) A SIA az év végéig tervezi felavatni az új technológiai központot Frankfurtban.

Közép-Európa stratégiai fontosságú szerepet játszik a SIA Csoport számára, mivel – a legfrissebb előrejelzések szerint – a közép- és kelet-európai országok GDP-je 2012 és 2015 között átlagosan az Eurozóna növekedésének több mint két és félszeresét fogja mutatni (3,9 százalék a 1,6 százalékkal szemben), a 27 EU országot tekintve pedig közel kétszeres növekedést (3,9 százalék a két százalékkal szemben).

Konkrétan, Magyarország és Lengyelország esetén, a kártya tranzakciók számát illetően a várható növekedés évi átlag tíz, illetve öt százalék, és hasonló tendencia várható a fizetési kártyák számát illetően (kilenc, illetve  háromszázalékos növekedés).

Magyarországon több mint kilencmillió kártya van forgalomban, 65.000 POS és 5.000 ATM terminál üzemel, míg Lengyelországban a fizetési kártyák száma 33 millió, a POS termináloké 250.000, és az ATM-eké 15.000.

 

A SIA Central Europe 2011-es eredményei

A 2011-es pénzügyi évet a SIACentral Europe 1,7 millió euró nettó eredménnyel, és növekvő termelési értékkel (+10% a 2010. évihez képest) zárta, melynek jelentős hányadát az új kezdeményezések tették ki (az összérték 22%-a).

Jelenleg társaságunk több mint 60 ezres ügyfélállománnyal számolhat, ezzel megerősítve vezető szerepét a fizetési szolgáltatások piacán Magyarországon és a szomszédos országokban.

2011-ben a SIA Central Europe összesen 170 millió tranzakciót kezelt, melyből 105 millió kapcsolódott bankokhoz (ami az összes hazai tranzakció közel egy harmadát jelenti) és 65 millió a magyar piacon fellelhető loyalty rendszerek valamelyikében zajlott (2012. év első négy hónapjában ezen tranzakciók száma már elérte a 31 milliót).

A SIA Central Europe jelenleg Magyarországon az ATM piac mintegy 30%-át (1.500 db) és a POS piac több mint 28%-át (18.500 db) mondhatja magáénak.

 

Az év leginkább innovatív projektjei

2011. év végén a SIA Central Europe befejezte a SPAR Hungary számára az érintésmentes elfogadói hálózat létesítését, mely így az első olyan kiskereskedelmi lánccá vált, ami ezzel az újfajta fizetési infrastruktúrával szereli fel boltjait. Ez a módszer a MasterCard PayPass és Maestro PayPass használatát teszi lehetővé “tap&go” rendszerben (PIN kód megadása nélkül). Ez a legkiterjedtebb érintésmentes technológiát alkalmazó hálózat Magyarországon (3 hónap alatt 2.500 POS terminál került aktiválásra 400 üzletben országszerte), és Közép- és Kelet-Európában is a legnagyobbak közé tartozik.

A SIA Central Europe és a Cellum, egy sor mobil szolgáltatóval (Telenor és Magyar Telekom), valamint a magyar FHB Bankkal együttműködve kifejlesztette a MasterCard Mobile Service rendszert, ami egy új, tavaly ősszel elindított CellPay megoldáson alapuló mobil fizetési szolgáltatás. A SIA Central Europe és a Cellum közösen, együttműködési megállapodás keretein belül kezdi el az innovatív mobil fizetési megoldások fejlesztését pénzintézetek számára Magyarországon és más országokban.

Az elmúlt évben, innovációs képességének köszönhetően a SIA Central Europe támogatást nyújtott a K&H PayWave kezdeményezésének, mely lehetővé tette a K&H POS terminálok érintésmentes technológiával történő ellátását és az első VISA PayWave tranzakciók kezelését Magyarországon.

Forrás: Innoportal.hu

Leave a Comment