Összefogás: ipari robotközpontot hoztak létre Székesfehérváron

Ipari Robottechnikai Központ jött létre, köszönhetően Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat, a Hanon Systems Hungary Kft., az Óbudai Egyetem, valamint az Arconic-Köfém Kft. összefogásának eredményeként. Az átadóünnepségen Földesi Gabriella kancellár, Felde Imre nemzetközi és kutatási rektorhelyettes, Cser-Palkovics András a város polgármestere, Karikó Zsolt a Hanon igazgatója és házigazdaként Györök György dékán is részt vett.

A robotközpont példaértékű összefogással a résztvevők célja az, hogy olyan tudásközpont jöjjön létre az Óbudai Egyetem székesfehérvári karán, amely digitális korszakunkban a felnőttképzés területén, elsősorban az ipari robotokkal kapcsolatos kihívásokra tudja megadni a választ. A munkaerőpiac átstrukturálódása folyamatban van, az ipari park nagyobb szereplőinél a munkaerőhiány miatt elengedhetetlen az automatizáció, a robotizáció, s ennek következtében szükségszerű a magasabb hozzáadott értéket előállító tevékenységekre felkészítő képzések megfogalmazása.

Cser-Palkovics köszöntőjében megfogalmazta: „A robotok nem a jövőt, hanem a mát jelentik és nagyon fontos, hogy ezt át tudjuk adni a fiataloknak és a ma munkavállalóinak, hiszen az ő továbbképzésük rendkívül fontos… Ez biztosítja, hogy a város ne csak a mában, hanem a jövőben is erős gazdasági-ipari centrum tudjon maradni.” Beszélt arról is, hogy Székesfehérvár az itt működő cégek által megtermelt adóforintokból nyújtja az anyagi támogatását.

Karikó úgy fogalmazott: „Divatos manapság az IPAR 4.0-át, mint a fejlődés zálogát említeni, ez azonban még nem az. A harmadik ipari forradalom az 1970-es években indult el, amihez bár majdnem felzárkóztunk, de nagy a lemaradásunk. Az Óbudai Egyetem óriási lépést tesz azzal, hogy megvalósítja a magas szintű szakmai oktatást. Kíváncsian várom, hogy melyik lesz az az egyetem, amely nem csak követi, de alakítja is ezeket a trendeket.” Megemlítette, hogy a robotok használata, az automatizálás az utóbbi években terjedt el, és a következő években fog igazán felfutni.

Földesi kiemelte, hogy, jó Székesfehérvárra jönni, hiszen fejlődik a város. Hangsúlyozta, hogy példaértékű összefogással jött létre a Robottechnikai Központ, amely megadja a lehetőséget a diákoknak arra, hogy elsajátítsák a legmodernebb tudást. Hozzátette: „Meggyőződésem, hogy a magas szintű képzés, az átképzés, a felnőttképzés és a folyamatos tanulás leheta helyi gazdaságnak és társadalomnak is az alapja.” A Kancellár köszönetet mondott az ötletgazdának és a kivitelezőknek azért, hogy megvalósulhatott a Robottechnikai Központ.

Felde köszöntőjében arról beszélt, hogy a legjobb dolog, ami történhet egy műszaki felsőoktatási intézménnyel, hogy a lokális ipart támogatóan létrejön egy olyan laboratórium, ahol az egyetem szellemi ereje találkozik a hightech iparral. „Óriási dolog, hogy ez az Alba Regia Műszaki Karon valósult meg. Különösen örülünk annak, hogy ez a központ a robotika területén jött létre, integrálva a gépészeti, villamosmérnöki és informatikai tudást… Az Óbudai Egyetem vezetése elkötelezett annak irányába, hogy minden erejével támogassa a robottechnikai laboratórium fejlesztését, és ehhez az eszközöket is biztosítsa” – hangsúlyozta, majd köszönetét fejezte ki az együttműködő partnereknek.

A résztvevők egy jelképes START gomb megnyomásával indították el az Universal Robotot, szimbolizálva a központ megnyitását.

Leave a Comment