Éles üzemben, egy belvárosi lakásban mutatta be a legújabb fejlesztéseket is tartalmazó okosotthon megoldását a Mio. Az internetre csatlakoztatott kamerák képe és a szenzorok jelzései bárhonnan nyomon követhetők egy okostelefonos applikáció segítségével, amelynek kezelőfelületén megjelennek az esetleges riasztások is.
Az IP-kamerákból, ajtó- és ablaknyitás érzékelőkből, valamint mozgásérzékelőkből kiépíthető MioSMART okos otthon rendszer lényeges jellemzője, hogy a szenzorok adatait nem helyben, hanem egy jelszóval védett személyi felhőben tárolják. Az eszközök internetes kapcsolatát a QR-kódok segítségével egyszerűen telepíthető átjáró (Personal Cloud Gateway) és az útválasztó (router) biztosítja.
Mint Cosmin Dobrans, a Mio Magyarországért és Romániáért felelős értékesítési vezetője a bemutató során elmondta, egy kutatás szerint a potenciális vevők kilencven százaléka jelezte, hogy már ismeri az okos otthon fogalmát. A képviselő szerint a megoldásnak komoly piaca lehet Európa fejlődő országaiban, a felmérés eredménye azt mutatja, hogy magyar biztonságtechnikai piac 40-45 százaléka érdeklődik az okos otthonok kiépítése iránt. A megkérdezettek tizennégy százaléka tervezi, hogy két éven belül okosotthon megoldást telepít lakásába vagy irodájába.
A MioSMART eszközcsalád jelenleg nagyfelbontású IP-kamerából, ajtó- és ablaknyitás érzékelőből és mozgásérzékelőből áll, amelyek vezeték nélkül csatlakoznak az internetes adattovábbítási eszközökhöz. Minden fotó, videó és egyéb adat egy személyes felhőbe kerül, a távoli és biztonságos adattárolásnak köszönhetően az illegális behatoló nem tudja megsemmisíteni a felvételeket. Alaphelyzetben négy terabájt tárhely áll rendelkezése, ami 350 napnyi videó tárolását teszi lehetővé.
Az eszközökben nincs beépített tárhely, de a kamerák képe helyben is rögzíthető a külön beilleszthető SD-kártyákon.
Az okostelefonra telepíthető MioSMART applikáció négy felhasználó számára teszi lehetővé az élőkép megtekintését, valamint a különböző szenzorok által küldött riasztások megjelenítését.
A Mio szakemberei több új fejlesztéssel is elkészültek már, ezek egy része az okos otthon szolgáltatásait különböző automatizációs lehetőségekkel bővíti. A közeljövőben jelenik meg például a füstérzékelő, az idős embereket és gyerekeket figyelő elesés-érzékelő, valamint a távolból vezérelhető okos konnektor.
Az eszközöket két magyarországi cég már forgalmazza, de MioSMART elemei megjelentek a webáruházak kínálatában is.
Jelenleg három csomag kapható: a legegyszerűbb VixCam Starter Kit két IP-kamerát és két SD kártyát, valamint az internet-csatlakozáshoz szükséges eszközöket foglalja magában, a legnagyobb csomag (Essential Kit) a kamera mellett egy ajtó- és ablaknyitás érzékelőt és egy mozgásérzékelőt is tartalmaz.
A NASA-fejlesztéseket és technológiákat alkalmazó csuklópánt 2017 elejétől lesz kapható, az aktivitást mérő karperec az EKG-görbe megjelenítése mellett képes lesz többek között az aktuális terhelés és az egészségi állapot bizonyos paramétereinek kimutatására. Jövőre kerül piacra az a sportolók számára fejlesztett karóra is, amely a GPS koordináták mellett számos információval segíti például a tájfutók mozgását.