Mit ér ma Magyarországon a francia tudás?

Kivételes találkozó a magyarországi felsőoktatási intézmények francia tagozatai, valamint francia vállalatok között, René Roudaut, Franciaország magyarországi nagykövetének részvételével.

Megnőtt Magyarországon  az érdeklődés a francia nyelv iránt a 2004-es uniós csatlakozás óta. Míg  2000-ben 20 ezer középiskolás tanult franciául, addig 2008-ra 24 ezerre nőtt ez a szám. A tapasztalatok szerint a középiskolákban leggyakrabban második nyelvként tanítják a franciát, általában heti három órában. Országszerte azonban tizenegy olyan középiskola is működik, ahol két tannyelvű képzés keretében, emelt óraszámú nyelvoktatás mellett bizonyos tantárgyakat franciául tanítanak. Több mint negyven éve működik Budapesten a Lycée Francais, amelyben teljesen a franciaországi tanrend szerint folyik az oktatás.

A Magyar-Francia Kereskedelmi és Iparkamara célul tűzte ki, hogy elősegíti a tagvállalatai és a francia nyelvű képzést kínáló felsőoktatási intézmények közötti együttműködést.  Az MFKI első ízben  2010.  április 22-én csütörtökön, 18:00 órai kezdettel a Francia Intézetben szervezte meg a „Francia  tagozatok   –   diákok – vállalatok” közötti  találkozót, amelyet Franciaország magyarországi  nagykövete, René Roudaut úr is megtisztelt jelenlétével. Ez a felsőoktatási intézmények francia  tagozatai és a tagvállalatok közötti találkozó kivételes alkalmat nyújt a gazdasági élet szereplői  illetve a  felsőoktatás   számára, hogy   jobban   megismerjék   egymást.   Néhány   sikeres   projekt  bemutatásán keresztül a vállalatok képviselői meggyőződhettek a különböző képzések gyakorlati  hasznáról valamint megbizonyosodhatnak a diákok képességeiről és szakmai felkészültségéről. Mind az  érintett intézményekből kikerülő diákokat sikeresen alkalmazó cégek, mind a francia cégeknél  alkalmazást nyert diákok rövid prezentációk keretében mutatták be tapasztalataikat. Ezt követően a  vállalatok képviselői alaposabban megismerhették a különböző képzéseket speed business meeting  (rövid, 5-10 perces személyes beszélgetések) típusú találkozók keretén belül.

Mind a diákok, mind az oktatási intézmények felismerték, hogy napjainkban az angol önmagában már nem elég, hiszen az angol nyelv ismerete mára már szinte kötelező  elvárássá  vált. Megkülönböztetheti   magát valaki a munkaerőpiacon, ha mellette más nyelven is  tud. Mivel Franciaország az ötödik legnagyobb befektető hazánkban, az Európai Unió országaival folytatott kereskedelemben pedig mind export, mind pedig import tekintetében a 4. legfontosabb partnerünk, továbbá,  hogy  a  francia   nyelv ismerete szinte előírássá vált az uniós ügyekkel foglalkozó közalkalmazottak számára, jól dönt az, aki második nyelvként a franciát választja. A francia tudás duplán is hasznos a vezetői szinteken, a magánszektorban, a közigazgatásban és a diplomáciában egyaránt.

A Magyar-Francia Kereskedelmi és Iparkamara célul tűzte ki, hogy elősegíti a tagvállalatai és a francia  nyelvű képzést kínáló felsőoktatási intézmények közötti együttműködést. Az MFKI első ízben  2010.  április 22-én csütörtökön, 18:00 órai kezdettel a Francia Intézetben szervezte meg a „Francia  tagozatok   –   diákok   –   vállalatok”   közötti   találkozót,   amelyet   Franciaország   magyarországi  nagykövete, René Roudaut úr is megtisztelt jelenlétével. Ez a felsőoktatási intézmények francia  tagozatai és a tagvállalatok közötti találkozó kivételes alkalmat nyújt a gazdasági élet szereplői  illetve   a   felsőoktatás   számára, hogy   jobban   megismerjék   egymást.   Néhány   sikeres   projekt  bemutatásán keresztül a vállalatok képviselői meggyőződhettek a különböző képzések gyakorlati  hasznáról valamint megbizonyosodhatnak a diákok képességeiről és szakmai felkészültségéről. Mind az  érintett intézményekből kikerülő diákokat sikeresen alkalmazó cégek, mind a francia cégeknél  alkalmazást nyert diákok rövid prezentációk keretében mutatták be tapasztalataikat. Ezt követően a  vállalatok képviselői alaposabban megismerhették a különböző képzéseket speed business meeting  (rövid, 5-10 perces személyes beszélgetések) típusú találkozók keretén belül.

Leave a Comment