A Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) és a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) ismét meghirdette az Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyt.

A fiatal, 13 és 20 év közötti versenyzők egyénileg vagy kétfős csapatba szerveződve pályázhatnak 2013. január 7-i beadási határidővel. Egyetemisták, főiskolások közül csak elsőévesek vehetnek részt a versenyen, akkor, ha a pályázati munkát az egyetem, főiskola megkezdése előtt elkezdték. Pályázhatnak határon túli magyar fiatalok is, de az európai döntőn csak azok vehetnek részt, akik magyarországi iskolába járnak. A verseny díjazottainak jutalmazása egy évre szóló ösztöndíj, melynek mértéke a helyezéstől függ. Emellett a szponzorok jóvoltából több különdíj is kiosztásra kerül, pénzjutalom formájában. További vonzerőt jelent, hogy a verseny 1-3. helyezettjei a felsőoktatási intézmények döntése alapján 20 többletpontot kaphatnak a felvételi eljárás folyamán.
A legjobb három pályázat lehetőséget kap 2013. szeptember 17-22. között Prágában, az Európai Unió által, 37 ország részvételével rendezendő európai döntőn való részvételre, ahol további értékes pénz- és különdíjakat lehet nyerni. A versenyen kiválasztott tehetséges fiatalok számos nemzetközi versenyen, szakmai utazáson vehetnek részt, többek között a tudományos versenyek olimpiáján az USA-ban (INTEL ISEF), a Stockholm International Youth Science Seminar-on, illetve a Nobel-díj átadási ünnepségen, az International Sustainable World Project Olympiad-on Houstonban, továbbá a nagy teljesítményű és felhasználóbarát számítástechnikai projektet kidolgozó pályázók közül két fő a Google zürichi központjába látogathat.
A pályázat meghirdetésén jelen lévőket a munkája miatt távol levő fővédnök, Hoffmann Rózsa helyett Bendzsel Miklós, a SZTNH elnöke köszöntötte. Ezután Pakucs János, a MISZ tiszteletbeli elnöke ismertette az elmúlt esztendők magyar szempontból említésre érdemes eredményeit a különféle hazai és nemzetközi versenyeken. Örömtelinek nevezte, hogy Magyarország az európai nemzetek versenyében az elmúlt ötéves időszakban a hatrmadik helyet foglalja el Németország és Lengyelország mögött. Ezen kívül imponálóan sok elsőséget szereztek fiataljaink az Egyesült Államokban rendezett Fiatal Tudósok Olimpiáján és a Fenntarthatósági Olimpiákon (I-SWEEEP) is. A verseny zsüritagjai nevében megszólaló Ivánka Gábor szabadalmi ügyvivő az európai versenyeken tapasztalható trendeket értkelte. Ezeken a kreatív gondolkodást és az eredményekhez vezető másfajta utakat felmutató diákok számíthattak sikerre az elmúlt néhány évben.
Az elmúlt évi verseny díjazottjai közül többen is felszólaltak az ünnepélyes rendezvényen. Az azóta már a Magyar Fiatal Tudósok Társasága (MAFITUD) tagjaivá lett eredményes fiatalok közül elsőnek Énekes Péter lépett az emelvényre, hogy beszámoljon a Köpenczei Gergővel közösen kifejlesztett találmányának sorsáról az elmúlt egy év folyamán. A kriptográfiában alkalmazható számelméleti függvény szerinte azért biztonságos, mert az ujjlenyomatokoz hasonlóan csupán azonosításra alkalmas, visszafelé nem fejthető meg a kódolás, adat nem nyerhető belőle. Alkotótársa a külföldi versenyeken szerzett tapasztalatokról számolt be, és örömmel jelenthette be, hogy bár Pittsburgh-ben csupán a 4. helyet szerezték meg prezentációjukkal az informatikai kategóriában, de máris számos érdeklődő cég jelentkezett a találmány gyakorlati hasznosítására. A korábban négy versenyen részt vett Kecsenovity Egon a határon túlról érkezett, de már magyar iskola növendékeként pályázókat képviselte. A zentai születésű fiatal a Szegedi Tudományegyetemen tanul, és fejleszti találmányai közül a legsikeresebbet, egy Sterling-motorral kombinált napkollektort. Végül Papp Gergő mutatkozott be, aki a verseny történetének első nagydíjasa lett. A szegedi Gábor Dénes Szakközépiskola diákjaként kifejlesztett új rendszerű hangfala a pozsonyi európai versenyen elnyerte a különdíjat, melyet személyesen a Szlovák Szabadalmi Hivatal elnöke adott át neki. A MISZ segítségével egyébként a termék azóta megkapta a szabadalmi bejegyzést is.
A pályázat részleteiről további információ a Magyar Innovációs Szövetség honlapján érhető el – ezen a linken.
Forrás: Innoportal.hu
Szerző: Matykó Károly