Július elején megkezdte működését a Visegrádi Szabadalmi Intézet (VSZI) mint nemzetközi kutatási és elővizsgálati szerv.
A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalában (SZTNH) tartott megnyitón Roman Kowalski, a „visegrádi négyek” soros elnökségét betöltő Lengyelország nagykövete mondott köszöntőt, de beszédet tartott a VSZI igazgatótanácsa soros elnöke, Josef Kratochvíl, a Cseh Köztársaság Iparjogvédelmi Hivatalának elnöke is.
Bendzsel Miklós, az Európai Szabadalmi Szervezet igazgatótanácsának alelnöke, az SZTNH korábbi elnöke rámutatott, hogy az új intézet létrehozása mérföldkő a szabadalmi oltalom történetében. A VSZI az eddigieknél előnyösebb feltételeket teremt a régió feltalálói és vállalkozásai számára a világ 148 országára kiterjedő szabadalmi együttműködési megállapodás rendszerének igénybevételére.
Gárdonyi Márk, a VSZI öt évre kinevezett igazgatója elmondta, hogy az intézet a közép-európai régió feltalálói számára költséghatékony lehetőséget nyújt az oltalmi rendszer eléréséhez, a kutatási és elővizsgálati eredmények gyors kihasználásához.
A tényleges működését ezen a napon megkezdő virtuális intézet a négy visegrádi ország szabadalmi hatóságainak meglévő kapacitásaira épít. Mindez lehetőséget biztosít arra is, hogy a résztvevő országok szabadalmi bejelentői (nem különben a külhoni magyarság feltalálói) anyanyelvükön indíthassák meg a nemzetközi szabadalmi bejelentést, illetve az eljárás során felvetődő kérdésekre is anyanyelvükön kaphassanak választ. Az oltalomképességre vonatkozó „visegrádi” kutatási és vizsgálati jelentések – az igénybe vehető díjkedvezmények révén – költséghatékonyabbak lesznek a nemzetközi jogszerzés területén.
Az intézet igazgatótanácsának elnöki pozícióját az együttműködés szabadalmi hatóságainak vezetői rotációs rendszerben töltik be, így 2017-ben Lubos Knoth Szlovákia, 2018-ban Alicja Adamczak Lengyelország képviseletében.