Kutatási együttműködésekről kötött megállapodást a Tungsram

Kutatási és fejlesztési projektekre kiterjedő együttműködési megállapodást írt alá a Tungsram Csoport az állami tulajdonú Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft.-vel.

A megállapodás aláírásán a Tungsram elnök-vezérigazgatója, Jörg Bauer kijelentette, hogy a vállalat nemzetközi érdekeltségű cégként segítheti a magyar kisvállalkozások külföldi terjeszkedését, továbbá közvetítői szerepet vállalhat a kutatói és a gazdasági élet szereplői között. Hozzátette, hogy sok országban a Tungsramot ma is hagyományosan megbízható magyar márkának tekintik.

Grasselli Norbert, a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója elmondta: a megállapodástól azt reméli, hogy új együttműködések jöhetnek létre többek között az agrárium és az intelligens technológiák területén. Várakozása szerint a vállalati kapcsolatok bővüléséből külföldön is piacképes termékek születhetnek. Ezek fejlesztését az Innovációs és Technológiai Minisztériumhoz (ITM) tartozó társaság segíti, a piacra juttatás ugyanakkor a vállalatok feladata – tette hozzá az igazgató.

Szigeti Ádám, az ITM innovációért felelős helyettes államtitkára a magyar cégek versenyképességének erősítését sürgette. Kifejtette, hogy a Tungsram integrátorként, piaci körülmények között biztosíthatja a részvételt a kutatásokban és innovatív fejlesztésekben a belföldi kis- és közepes vállalkozások számára.

Az együttműködést azzal indokolta, hogy a jelentős kutatási és fejlesztési tevékenységet vállaló nagy cégek nem kapcsolódnak eléggé a kisebbekhez és a magyar innovációs ökoszisztémához. A magyar gazdaság versenyképességi fejlesztése nem késhet, ha az ár- és minőségversenyben nem akar lemaradni – hangsúlyozta.

A 123 éves, magyarországi központú és alapítású Tungsramot a rendszerváltáskor, 1989-ben az amerikai General Electric (GE) vásárolta fel. A GE Lighting csaknem harminc évvel később eladta európai, közel-keleti és törökországi fényforrás-üzletágát, valamint az autólámpa-ágazatot, így tavaly áprilisban, a Tungsram Csoport létrejöttével a magyar márkanév ismét megjelenhetett a világpiacon. A budapesti központú cég Nagykanizsán, Hajdúböszörményben, Zalaegerszegen és Kisvárdán is működtet üzemeket, másfélezer beszállítójának több mint a harmada magyar vállalkozás.

A Tungsram több mint négyezer embert foglalkoztat, száz országban van jelen, és csaknem két tucatnyi leányvállalatot működtet világszerte.

Leave a Comment