Kockázati tőkeprogramot véleményezett a MISZ

innovation

A Nemzeti Technológiai és Szellemi Tulajdon kockázati tőkeprogram (GINOP-8.1.3/A-16) tervezetével kapcsolatban a Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) véleményt formált a társadalmi egyezetés időszakában.

Ebben elsősorban a program néhány olyan tervezett paraméterére mutattak rá, amelyek véleményük szerint további finomításra szorulnak ahhoz, hogy azok piaci körülmények között kedvező fogadtatásra találjanak.  Általános észrevétel, hogy igen sok olyan tényezőt kíván a program meghatározni amelyek előre nehezen beláthatók egy cég életében pl. finanszirozás futamideje, formája, cégfelértékelődés ütemezése.

A program megnevezett célcsoportja minden magyar pre-seed, seed és startup cég, de a javasolt befektési politikában már jelentősen szűkiti a célpiacot a ‘K+F+I tevékenységet felmutatni képes vagy azt vállaló KKV-kra’.  Ez a bekerülési korlát különösen kritikus, ha összevetjük a vizionált, igen nagy számú, 8-900 cégből álló célportfolióval.

A leginkább kritikus elem azonban a finanszírozással szerezhető tulajdonrész hányad. Ennek felső korlátja a kezdeti finanszirozáskor ötven százalék, ami a program végéig elérheti a nyolcvan százalékot.  Ez gyakorlatiag azt jelenti hogy ‘állami startupok’ alakulnának a program keretében, hiszen az állami tulajdonrész meghatározó lenne már a kezdetektől fogva.  Ilyen mértékü kezdeti (állami vagy privát) befektetői tulajdonrész finanszírozhatatlanná tesz egy startupot a nemzetközi piacon.  A későbbi körökben érkező további befektetőknek nem lesz lehetőségük elfogadható értékelésen és ésszerü tőkestruktúra mellett beszállniuk a cégbe.  Elfogadva, hogy az ötven százalékos felső limit csak elvi lehetőség, és a programot működtető Alap a piaci viszonyok figyelembevételével alacsonyabb tulajdonrészkövetelményt fog érvényesíteni, a MISZ javasolja az ötven százalékos első körös felső határ lecsökkentését 25 százalékra.

A MISZ-vélemény teljes szövege ezen a linken olvasható.

Leave a Comment