Erősíti a tudományos és kutatási tevékenységet a Pázmány Péter Katolikus Egyetem, amely a kormány márciusi döntése értelmében kiemelt felsőoktatási intézmény lett.
Szuromi Szabolcs Anzelm rektor kifejtette: ez a cím segítséget jelent majd külföldi hallgatók idevonzásában és külföldi vendégelőadók megnyerésében is. A nemzetközi versenyképesség javulása minőségi előrelépést jelent a hallgatók és az oktatók összetételében, ami pozitív hatást gyakorolhat a korábban az egyetemre került hallgatók teljesítményére is .
A PPKE tavaly óta tudatosan építi ki gazdag nemzetközi kapcsolatrendszerén túl azt a hazai és nemzetközi kutatói és oktatói együttműködési hálózatot, amely látványosan megnövelte az intézménynek a tudományos életben betöltött szerepét. Az intézmény többek között a Semmelweis Egyetemmel, az ELTE-vel, a Budapesti Corvinus Egyetemmel és a Pannon Egyetemmel is kötött együttműködési megállapodást. Ez utóbbi az oktatási és kutatási fejlesztésekre, a doktori iskolák együttműködésére, az osztatlan mérnök-informatikus szak lehetőségeinek megteremtésére, valamint a tehetségkutatásra és -gondozásra terjed ki. Mindezen túl a katolikus egyetem az Apor Vilmos Katolikus Főiskolával és más közép-európai katolikus egyetemekkel összefogva már rövid távon új típusú pedagógiai képzési és kutatási háttér megteremtésére törekszik – az óvópedagógiai képzéstől egészen a pedagógiai PhD megszerezhetőségének biztosításáig.
A kormány február 5-ei határozata alapján a kiemelt felsőoktatási intézmény minősítést az az intézmény kaphatja meg, amely több tudományterületen olyan képzési és kutatási kapacitásokkal, tudományos eredményekkel rendelkezik, amelyekre alapozva az intézmény a nemzetstratégiai célok megvalósításában jelentős szerepet tölt be és a nemzetközi felsőoktatási rangsorokban jelentős előrelépésre képes, továbbá amelynek részvétele a nemzetközi hallgatói mobilitásban kiemelkedő. A cím emellett a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi törvénynek megfelelően nemzetközi szerződés alapján alapított vagy az által működésében szabályozott felsőoktatási intézménynek is adható, ha a nemzetközi szerepe kiemelkedő, továbbá ha az Magyarország részvételével zajló stratégiai együttműködések partnerintézménye vagy legalább három európai egyetemi szövetség tagintézménye.
Ezt a címet a PPKE mellett megkapta a Debreceni Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem és a Szegedi Tudományegyetem is.
Forrás: PPKE/MTI