Kié a világ leggyorsabb szuperszámítógépe?

Évek óta komoly verseny zajlik az Egyesült Államok, Kína és Japán között a világ leggyorsabb szuperszámítógépe birtokosának címéért. Hosszú idő után idén júniusban az USA visszavette a globális vezető szerepet Japántól.

A világ leggyorsabb szuperszámítógépe, az amerikai Titan (fotó: Oak Ridge National Laboratory)

 

A világ leggyorsabb szuperszámítógépe címért folyó vetélkedés legutóbbi nyertese az amerikai Titan, amelynek rekordteljesítménye 17,59 petaflops.

A flopsban megadott szám a számítógép gyorsaságát jelzi, az általa másodpercenként elvégzett lebegőpontos műveletek (Floating Point Operations Per Second) számát takarja. A peta előtag a tíz tizenötödik hatványát jelenti a kilo, mega, giga és tera (rendre a harmadik, hatodik, kilencedik és tizenkettedik hatványok) után.

A szuperszámítógépek mezőnyében most rekorderré vált 100 millió dollár (22,5 milliárd forint) értékű Titan egy Cray XK7 rendszerű gép, amely az amerikai energiaügyi minisztérium Tennessee-ben található Oak Ridge Nemzeti Laboratóriumának fejlesztése.

A toplista második helyén is az amerikai energiaügyi minisztérium munkatársainak fejlesztése áll, a Lawrence Livermore Nemzeti Laboratórium BlueGene/G rendszerű Sequoia elnevezésű szuperszámítógépe, amelynek teljesítménye 16,33 petaflops, míg a japán RIKEN kobei kutatóintézete és a Fujitsu közös fejlesztésében létrehozott K a maga 10,51 petaflops sebességével visszaszorult a harmadik helyre.

A szuperszámítógépek versenyében a 6. helyen áll az első európai gép, a németországi Jülich Szupeszámítógép Központban (JSC) működő, IBM BlueGene/Q rendszerű JUQEEN, amelynek teljesítménye 4,14 petaflops – idézte a legújabb Top500 listát a LiveScience.com elnevezésű tudományos portál.

Az amerikai szuperszámítógépeket 2009-től először a kínai Tianhe-1A szuperkomputer, majd a japán K szorította le a lista első helyéről, ám a Sequoia már idén júniusban visszanyerte a rekorder címet az amerikai fejlesztésű gépeknek.

Forrás: MTI/LiveScience

 

Leave a Comment