Habár az idei év második negyedévében közel felére csökkent az kockázati tőkések érdeklődése a fintech cégek iránt, az utóbbiak jelentős hányadát képviselő, kifejezetten biztosítási célzatú startupok (insuretech) még csak most kezdenek lendületbe kerülni – idézi cikkében a KPMG International és a CB Insights közös tanulmányát a Biztosítási Szemle.
Az év első felében mintegy egymilliárd dollárosra nőtt a különféle insurtech befektetések összértéke, amely mintegy 47 tétel között oszlott el. A tavalyi év adataival összemérve ez még akár visszaesés is lehet (akkor az egész évben összesen 74 darab befektetés történt összesen 2,5 milliárd dollár értékben), ugyanakkor hozzá kell tenni, hogy 2015 meglehetősen magas bázisnak számít, ekkortól emelkedtek ki a kifejezetten biztosítási célzatú fintech megoldások a tömegből, sokszorosára növelve a rendelkezésre álló tőkét.
A tanulmány szerzői éppen ezért optimisták a visszaesés ellenére is, mivel jól láthatóan a 2015-ös év egyfajta vízválasztó volt, ami után a korábban alulfinanszírozott irányzatok is megfelelő tőkehátteret kaptak, a korábbi évek adataival összevetve pedig jól látszik, hogy a hatása sem maradt el, az insuretech szektor kifejezetten lendületbe jött.
Az insuretech cégek olyan új szerződéskötés- és követeléskezelés-segítő, értékesítési és közvetítői platformokat, szoftvereket és ügyfélélmény növelő szolgáltatásokat nyújtanak, amelyek segítenek megbírkózni a biztosítóknak az új IT kihívásokkal.
Az elmúlt évvel összevetve persze nem olyan bíztatók a számok, mind összértékben, mind darabszámban ötven százalék közeli a visszaesés. Az okok nem feltétlenül a szektorba vetett bizalom visszaesésében keresendők, a Brexit illetve az amerikai elnökválasztás okozta bizonytalanság indukálta kivárás is komoly szerepet játszik a szerzők szerint. Ezzel párhuzamosan azonban az is megfigyelhető, hogy bár sok kockázati tőkés óvatosabb, a biztosítási szektor szereplői közül sokak lényegesen nagyobb aktivitást mutatnak, vetélytárs helyett egyre inkább a partnert látják az új típusú vállalkozásokban.
A tanulmány ugyan nem tesz különbséget az egyes biztosítási szektorok között, az első féléves adatokból azonban talán le lehet vonni bizonyos következtetéseket. A megkötött üzletek értékének szempontjából az abszolút listavezető az Oscar Health (400 millió dollár), majd őt követi a Clover Health (160 millió dollár) és a Brigth Health (80 millió dollár), melyek együttesen az összes befektetés kétharmadát teszik ki, és mindegyik az egészségbiztosítás területéről került ki. Más szektorok is képviseltetik magukat, így például a személyes tárgyak egyszerű, mobilon keresztül történő biztosítását lehetővé tévő Trōv a maga 2,5 milliójával, illetve a 17 millió dolláros befektetést kapott autóbiztosításokat összehasonlító oldal, az Insurance Zebra.
Ugyancsak érdemes megemlíteni a különféle biztosító-insuretech együttműködéseket, így például a Munich Re – Slice, a Liberty Mutual – Canary vagy épp az Amica Mutual – Understory kooperációt. Az insuretech befektetések mintegy hatvan százaléka az Egyesült Államokban történt, de Nagy Britannia is előkelő helyet foglal el, illetve Ausztrália szerepe is egyre nagyobb a megkötött üzletek darabszámának tekintetében.