Második alkalommal tette közzé a GE „Az EU innovációs barométere” címet viselő független felmérésének eredményeit, amelyben 260 brüsszeli véleményvezért kérdeztek meg az EU innovációs helyzetéről vallott nézeteiről.
„Európa még mindig súlyos válságban van. Bár nyilvánvalóan a válságból való kilábalásra és a stabilitás megteremtésére kell összpontosítanunk, nem szabad megfeledkeznünk a jövőbeli növekedésről, a megújulásról és az EU versenyképességéről sem” – szögezte le felmérésében a GE.
Az Európai Bizottság az EU 2020-as stratégia kulcselemeként határozta meg az innovációt, amely nézetem szerint a fenntartható növekedés és a foglalkoztatottság növelésének katalizátora lehet.
Az innovációs barométer második kiadását megelőző terepmunkára 2011. november-decemberében került sor. A felmérést a StrategyOne független közvélemény-kutató és tanácsadó cég végezte.
A kutatás célja most is a brüsszeli véleményformálók uniós innovációs politikák jelenlegi helyzetéről alkotott véleményének felmérése volt az alábbi területeken:
- az allokált erőforrások és költségvetés
- az EU gazdaságára gyakorolt hatás és előnyök
- az EU állampolgáraira gyakorolt hatás és előnyök
- az innováció akadályai
- az innovációs politikák támogatásának javítási lehetőségei
- az EU-tagállamok innovációs teljesítménye
A korábban piacvezető szektorokban tapasztalt hirtelen visszaesés is megerősíti azt a nézetet, hogy alternatív forrásokat kell keresni a fellendülés megteremtéséhez. Megvan a lehetőség a jövőbeli gazdasági növekedés bázisának kiszélesítésére – ebben a zöld energia, az agrár-élelmiszeripar, a környezettudományok, a biotechnológia és az egészségügy mind fontos szerepet kap. Mindezek középpontjában az innováció áll majd. Gondoskodnunk kell egy egész Európára kiterjedő innovációs ökoszisztéma kiépítéséről, amely a teljes láncon át, az ötlettől kezdve az eredmény kereskedelmi forgalomba hozataláig végig segíti, támogatja az innovációt. Az innovációs barométer egyértelműen meghatározza az akadályokat, és arra is rávilágít, hogy az innovációs modell változóban van – a legfontosabb hajtóerő pedig az együttműködés.
Hendrik Bourgeois, a GE európai ügyekért felelős alelnöke szerint a globalizáció a gazdasági rend átalakulását eredményezte, ami egyszerre jelent lehetőséget és kihívást az EU számára. Ha Európa versenyképes akar lenni és meg kívánja őrizni vezető gazdasági hatalmi pozícióját, akkor innovatívabbá kell válnia, és reagálnia kell a változó piaci feltételekre.
A GE alelnöke rámutatott: az innováció Európa gazdasági megújulásának katalizátora lehet, de nem légüres térben. Olyan környezetet kell teremteni ugyanis, amely elősegíti, ösztönzi és jutalmazza mind a közszféra, mind a magánszektor által végzett innovációt a szó legtágabb értelmében.
Azok a vállalatok és gazdaságok, amelyek most beruháznak az innovációba, komoly növekedésre pozicionáltan kerülnek majd ki a jelenlegi gazdasági nehézségekből – derül ki a GE felméréséből. Az eredmények szerint az innováció lehet az EU jövőbeli versenyképességének egyik legfontosabb mozgatórugója. Az EU egyelőre azonban még komoly kihívásokkal szembesül az innovációs eredmények kereskedelmi forgalomba hozatala, valamint a növekedés ösztönzése és a foglalkoztatottság növelése terén.
Valószínűleg a gazdasági és a pénzügyi válság hatásához köthetően sokan vélekednek úgy, hogy az innováció lehet a legfontosabb mozgatórugó abban, hogy Európa visszatérjen a fenntartható gazdasági növekedés útjára.
A 2012. évi barométerből kiderül, hogy a 2010. évi barométerhez képest most nyolc százalékkal többen gondolták úgy, hogy az EU politikái, illetve az erőforrások és a költségvetés allokálása jobban szolgálta a kutatás és az innováció támogatását. A válaszadók 93 százaléka – hét százalékkal többen, mint 2010-ben – vélekedett úgy, hogy az innovációba való beruházás az egyik legjobb módja a munkahelyteremtésnek Európában. Emellett egyre többen gondolják úgy, hogy az erős innovációs politika az energiaiparra és az egészségügyi szektorra is kedvezően hat – az egészségügyi szektor esetében most hat százalékkal többen osztották e nézetet.
A válaszadók nagy többsége arra számít, hogy a sikeres innovációs politikák a gazdasági teljesítmény javulásán túl kézzelfogható előnyöket biztosítanak az EU-állampolgárok számára életük több területén is az általános jólét növelése révén, különösképpen a környezet minősége, az egészségi állapot, az oktatáshoz való hozzáférés és az oktatás minősége javításának tekintetében.
A megkérdezettek 64 százaléka szerint az EU innovációs politikájában az elkövetkező években központi szerepet kell kapnia a bürokrácia csökkentésének az EU-s innovációs alapokhoz hozzájutni próbáló vállalatok számára. A finanszírozás kérdését kiemelkedően sok válaszadó tekinti aggályosnak: 92 százalékuk úgy érzi, hogy az innováció támogatásához fontos, hogy az EU még több finanszírozást biztosítson a kutatáshoz és az innovációhoz.
Az innovációban érdekelt felek általában egyetértenek abban, hogy az európai mentalitásnak meg kell változnia ahhoz, hogy az innovációs szellem gyökeret verjen az európai társadalomban. Az európai kultúra gátolja az innovációt a válaszadók szerint, akik ismételten a kultúrát és az oktatást említik, amikor az Európa innovációs potenciáljának kiaknázását akadályozó problémák leküzdése kerül szóba. Ezen a téren a válaszadók világos ígéretet várnak az EU-tól arra vonatkozóan, hogy segíti az innováció fontosságának népszerűsítését az EU-ban tanuló diákok körében.
A válaszadók szerint néhány európai ország, jelesül Németország, Svédország és Finnország más tagállamoknál nagyobb sikerrel alakított ki az innovációt elősegítő keretrendszert. A brüsszeli véleményvezérek pozitív értékelését részben az innovációk piacra vitelére való hajlandóság és képesség, az állami és az üzleti szféra magasabb K+F kiadásai, valamint az akadémiai szféra és az ipar közötti jó kapcsolatok magyarázzák. A válaszadók szerint az EU-nak ezekből a tényezőkből kellene inspirációt merítenie, és ezeket kellene támogatnia innovációs politikáiban és döntéseiben is.
Az innováció az elmúlt évtizedben kiemelt prioritást élvezett, az innovációs tevékenységet számos stratégia, finanszírozási program és értékelés támogatta. A GE szilárd meggyőződése, hogy az innovációnak az EU növekedési stratégiájában is központi szerepet kell játszania.
Forrás: Innoportal.hu/GE