Felfedezték a legsötétebb exobolygót

Szénfekete világra bukkantak a Naprendszeren kívül. Az általunk ismert legsötétebb égitest kevesebb mint 1 százalékát veri vissza a ráeső fénynek.

A szóban forgó bolygó egy Jupiter méretű gázóriás, a TrES-2b, amit a NASA Kepler űrszondájának sikerült észlelnie a GSC 03549-02811 jelű, a Naphoz hasonló csillag környezetében, 750 fényévnyire, a Sárkány csillagképben. „Egyszerűen képtelenség, mennyire sötét ez a bolygó, mennyire idegen a Naprendszerünkben található égitestekhez viszonyítva” – nyilatkozott a tanulmány vezetője, David Kipping, a Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Központ csillagásza a SPACE.com-nak. „Sötétebb a legfeketébb szénnél, a sötét akril festékeknél. Elég furcsa, hogyan válhat egy ekkora bolygó ennyire fényelnyelővé”

Míg a Jupiter felhősávjai fehérek és vörösek, visszaverve a ráeső napfény több mint egyharmadát, a TrES-2b esetében hiányoznak a fény visszaverésére alkalmas felhők, aminek következtében légköre több mint 980 Celsius fokos lehet, szülőcsillagától ugyanis mindössze 5 millió kilométerre kering. „Mindazonáltal nem teljes egészében fekete” – tette hozzá David Spiegel, a tanulmány társszerzője, a Princeton Egyetem kutatója. „Annyira forró, hogy egy halvány, vöröses ragyogást bocsát ki, mint az izzó parázs”

A kutatók szerint a sötét színt a bolygó légkörének fényelnyelő vegyületei, például gőz halmazállapotú nátrium és kálium, vagy gáz halmazállapotú titán-oxid adhatja, ennek ellenére senki sem tud teljes magyarázattal szolgálni páratlan álcázási képességre. „A sötétség oka továbbra is rejtély, jó esély van rá, hogy egy olyan vegyület, amire eddig még nem is gondoltunk” – mondta Kipping.

A csillagászok szerint a TrES-2b ugyanúgy kötődik csillagához, mint a Hold a Földhöz, vagyis a bolygó egyik oldala folyamatosan a csillag felé néz. Ez fázisváltozásokat eredményezhet, ahogy égi kísérőnk is folyamatosan halványul és fényesedik az új hold és a teli hold között, ami idővel enyhe változásokat hozhat a csillag és a bolygó együttes fényességében. „A Keplerrel több mint 50 keringést figyeltünk meg, melyeket összevetve az exobolygóknál tapasztalt eddigi legkisebb, mindössze 6 ppm fényességbeli változást észleltünk” – mondta Kipping. „Más szavakkal a Kepler képes volt közvetlenül magából a bolygóból kiáramló látható fényt észlelni”

Ezek a rendkívül apró fluktuációk bizonyították a TrES-2b páratlan sötétségét. A nagyobb fényvisszaverő képességgel rendelkező világok ugyanis jóval magasabb fényességbeli változásokat tanúsítanának a fázisváltozások során.

Bár jelenleg a TrES-2b a legsötétebb ismert bolygó, más csillagok körül számtalan hasonló világ várhat még felfedezésre, tették hozzá a kutatók. Mindez azt is megerősíti, hogy naprendszerünk sokkal különlegesebb annál, mint azt korábban hittük. A Kepler által észlelt több mint 1200 leendő világban újabb szokatlanul sötét bolygók tűnhetnek elő. Olvasható az sg.hu internetes oldalon.

Leave a Comment