A Magyar Tudományos Akadémia (MTA), az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) és a Semmelweis Egyetem (SOTE) közös konzorcium keretében végzett legújabb kutyaetológiai vizsgálatuk során újabb párhuzamokat fedeztek fel az ember-kutya esetében a memóriakonszolidáció és az alvás alatti agytevékenység szintjén.
A kutatók által kidolgozott új technológia lehetőséget adott arra, hogy rögzített agyhullámokból választ kapjanak arra a kérdésükre, hogy a kutyák hogyan dolgozzák fel az alvás előtti élményeket.
Az első eredmények azt mutatják, hogy a kutyáknál is van kimutatható kapcsolat a tanulás és az alvás között. Például a tanulást követően megváltozik a kutyák agytevékenysége, mélyebben alszanak. EEG spektrumuk alakulása összefügg azzal, hogy alvás után mennyire emlékeznek a tanultakra. Az már valószínűsíthető, hogy a különböző tanulási helyzetekhez tartozó memóriakonszolidáció eltérő módon kerül kapcsolatba az alvással.
A kutatók tanulmánya a rangos Scientific Reports szaklapban is napvilágot látott. A magyar kutatók élen járnak a kutyaetológia területén.