Elkészült az első Orion prototípus

A Lockheed Martin mérnökei csütörtökön becsomagolták az új, emberek szállítására tervezett Orion űrkapszula első teljes prototípusát, hogy a New Orleansi összeszerelő üzemből átszállítsák Denveri teszt-területükre, ahol kemény földi és vízi erőpróbák várnak a szerkezetre. A NASA ütemterve szerint a kapszula első ember nélküli próbaútjára 2013-ban kerülne sor.

„Az Orion tervezet egy jelentős mérföldkövéhez értünk, elindulva az elnök által kijelölt 2016-os emberi űrrepülési célkitűzés teljesítése felé vezető úton” – nyilatkozott Cleon Lacefield a cég alelnöke, az Orion projekt vezetője. „Az Orion közelgő teljesítmény tesztjei demonstrálni fogják, hogyan birkózik meg az űrhajó a mélyűr-küldetések közege által támasztott kihívásokkal, a felszállással, a kilövés megszakítással, a pályán zajló műveletekkel, a nagy sebességű visszatérési pályával, az ejtőernyős fékezéssel, valamint a vízre szállással”

Az eredetileg a NASA Ares I rakétájának tetején történő utazásra tervezett Oriont a 30 évnyi szolgálat után visszavonuló űrsiklók felváltására tervezték, fő feladata az űrhajósok alacsony földkörüli pályára történő eljuttatása lett volna, ezt a feladatot azonban Barack Obama, amerikai elnök a NASA-tól a magánszektor irányába tolta el. Az Orion kapszulákkal a NASA nem az űrsiklók által kikövezett utat folytatja, hanem sok szempontból visszatér az egykori Mercury, Gemini és Apollo kapszulákhoz.

A NASA új űrkutatási programja keretében az Orion az űrállomás legénységének elsődleges mentőhajójaként funkcionál majd, és szerepet kaphat a jövő mélyűr-expedícióiban is. Obama elnök tavaly lefújta a NASA Holdra irányuló Constellation programját, ami magába foglalta az Ares I rakétát is. Az űrügynökség számára felállított új, az aszteroidák és a Mars kutatását előnyben részesítő irányvonalak alapján, jelenleg a NASA egyik fő terve, hogy 2025-ig embereket juttasson el egy aszteroidára. Ennek fényében a Lockheed Martin már megvizsgálta és mélyre ható elemzéseket is végzett arról, hogyan hajthatna végre emberi küldetéseket egy aszteroidán több Orion kapszula összecsatolásával, a tervezet „Plymouth Rock” küldetés elnevezést kapta.

A NASA Orion űrhajója valamivel nagyobb az Apollo kapszuláknál, legszélesebb pontján megközelítőleg 5 méter az átmérője. Eredetileg négy űrhajóst szállított volna a Holdra, illetve hatot a jóval közelebb elhelyezkedő űrállomásra, azonban 2009-ben a NASA ez utóbbi számot is négyre csökkentette.

Az első prototípus tesztelésével a kapszula asztronauta szállító képességeit vizsgálják. Denverben a mérnökök ellátják a kapszulát a megfelelő hőpajzsokkal és külső borítással is, majd saját tesztjeik befejezése után átadják az Oriont a NASA-nak, átszállítva a virginiai Langley Kutató Központba, ahol a vízen történő landolást fogják kipróbálni.

Az amerikai űrügynökség nem először teszteli az Orion tervezetet, tavaly májusban már sikerrel vizsgázott a kapszula rakétahajtású kilövés-megszakító rendszere, amit a kapszula rakétáról történő leválasztására terveztek egy kilövéskor felmerülő vészhelyzet esetére. Olvasható az sg.hu internetes oldalon. (fotó:NASA)

Leave a Comment