Elkészült a második legnagyobb magyar geotermikus energiaközpont

Geotermikus energiaellátó-központot adtak át Bőnyben

Átadták Magyarország második legnagyobb kapacitású geotermikus energiaellátó-központját a Győr-Moson-Sopron megyei Bőnyben kedden.

A PannErgy Nyrt. 10,2 milliárd forintos győri geotermikus beruházását az állam kétmilliárd forinttal, a Magyar Export-Import Bank Zrt. pedig 20,3 millió euróval (6,3 milliárd forint) támogatta. A kitermelt hőenergia az Audi Hungária Motor Kft. hőellátásának hatvan százalékát biztosítja, emellett 24 ezer távhővel ellátott megyeszékhelyi lakást fűt.

A 2014 elején elindított projektben Bőnyben és Péren két-két kitermelő és visszasajtoló kutat, Bőnyben hőközpontot és 17 kilométer hosszú hőtávvezetéket építettek – mondta el Gyimóthy Dénes, a PannErgy Nyrt. megbízott vezérigazgatója.

Az Audi Hungaria Motor Kft.-vel a DD Energy Kft., a távhőszolgáltatóval, a Győri Közszolgáltató és Vagyongazdálkodó Zrt.-vel (Győr-Szol Zrt.) az Arrabona Geotermia Kft. kötötte meg a szerződést, előbbi 17 évre, utóbbi 15 évre szól. Mindkét cég a PannErgy Nyrt. leányvállalata.

A rendszerrel 52 megawattos hőkapacitás érhető el, így évente 1200 terajoule energia átadására képes. A szintén a PannErgy Nyrt. beruházásában 2013-ban befejeződött miskolci geotermikus erőmű 55-56 megawattos teljesítményre képes, amellyel némileg megelőzi a győri beruházást.

Az Audi és a Győr-Szol Zrt. évente 847 200 gigajoule energiát vásárol, a fennmaradó részt további ipari és mezőgazdasági igényeket szeretnének kielégíteni.

Az Audi Hungaria egyik legfontosabb stratégiai célja, hogy 2018-ra negyedével csökkenti az energiafelhasználást, így eddig mintegy 380 intézkedést hajtottak végre – hangsúlyozta Axel Schifferer, az Audi Hungaria pénzügyekért felelős ügyvezető igazgatója. A győri székhelyű vállalat már így is élen jár a megújuló energiák használata terén Kelet-Közép-Európában, sőt az egész Volkswagen-konszernen belül. A szerződés értelmében teljes egészében geotermikus energia fűti ezentúl mindkét logisztikai csarnokot.

Sági Géza, a Győr-Szol Zrt. elnök-vezérigazgatója elmondta, hogy a megújuló energiaforrással az évente megvásárolt 40-42 millió köbméter földgáz mennyisége mintegy 14 millió köbméterrel csökken.

Németh Zoltán, a megyei közgyűlés elnöke a térség legjelentősebb klímavédelmi beruházásaként értékelte az elkészült erőművet. Az Audi és a Győr-Szol Zrt. által megvásárolt energiával 50 ezer tonnával  kevesebb szén-dioxid kerül a levegőbe évente.

A PannErgy Nyrt. az 1922-ben alapított műanyaggyártásáról ismert Pannonplast jogutódjaként 2008-ban jött létre. 2013-ban Magyarország legnagyobb geotermikus energia kapacitását nyújtó rendszerét adta át Miskolcon, emellett két kisebb méretű geotermikus rendszert üzemeltet, Szentlőrincen és Berekfürdőn.

A PannErgy Nyrt. árbevétele az idei év első háromnegyed évében 1624 millió forint volt, amely négy százalékkal magasabb, mint a 2014 azonos időszakában elért árbevétele, amely 1558 millió forint volt. Adózás utáni eredménye 66 millió forint volt, amely 449 millió forinttal több az előző év azonos időszakában kimutatott mínusz 383 millió forintos veszteségnek. A csoport nyilvános jelentésében a veszteség csökkenésének okaként a forint euróval szembeni árfolyam erősödését, valamint a hitelállomány magasabb kamatkülönbözetét jelölték meg.

Leave a Comment