Elképesztő közlekedés-biztonsági megoldást szabadalmaztatott a Google

Google human flypaper (fotó: United States Patent and Trademark Office)
A Google-nél tisztában vannak azzal, hogy ha az önvezető autók forgalomba kerülnek, éppúgy ki lesznek téve a balesetek kockázatának, mint a hagyományos járművek. Mivel a balesetek során gyalogosok is megsérülhetnek, az óriáscég egy olyan különleges technológiát szabadalmaztatott, amellyel minimalizálhatók az emberi sérülések.

A The Verge cikkében csak “emberi légypapírként” emlegeti a Google új biztonsági technológiáját. A közelmúltban szabadalmaztatott megoldás lényege ugyanis, hogy a jármű elején egy tapadófelületet képeznek ki, így ha az autó gyalogossal ütközik, az lényegében – és a Google megfogalmazása szerint – beleragad az ütközés pillanatába.

Hogy mindennek mi értelme is van? Az ütközéskor a gyalogos rátapad a jármű elejére, és ott marad mindaddig, míg az autó meg nem áll. Mint arra ugyanis a szabadalmi kérelemben is rámutatott a Google, a gázolásos esetek nagy részénél nem maga az autóval történő ütközés, hanem a levágódás és a talajra csapódás okozza a legkomolyabb sérüléseket.

Mivel egy tapadó felületen mindenféle, a levegőben szálló bogár vagy akár szemét összegyűlhetne, a Google egyfajta tojáshéj-elven oldaná meg, hogy az autó felületetén található védőréteg csak nagyobb – például egy ütközés erejével felérő – behatásra töredezne meg és így engedné felszínre a tapadóréteget.

Leave a Comment