A felnőttek több mint 90 százaléka naponta legalább két órát, a 18-29 évesek fele minimum kilenc órát tölt digitális eszközök használatával, ami jellemzően asztenópiához (szemfáradtsághoz, túlerőltetéshez) vezet. A legérintettebb az Y generáció: minden kilencedik fiatal szenved a laptop, okostelefon, tablet és egyéb monitorok nézéséből fakadó szemfáradtságtól. Célzottan a digitális eszközökre tervezett, korszakalkotó – a gyakori fókuszváltásból eredő túlterhelést kiküszöbölő – kontaktlencséjét mutatta be a világ egyik vezető gyártója, a CooperVision.
Naponta több mint 500 millió ember használ digitális eszközöket Európában. A digitális forradalom gyökeresen megváltoztatta életünket és a laptopok, okostelefonok vagy tabletek napi két órát meghaladó használata – a modern életmódból fakadó számos újkeletű terhelésnek köszönhetően – szemfáradtsághoz (orvosi nevénasztenópiához) vagy számítógépes-látás szindrómához (CVS) vezet.
A felmérések szerint az érintettek 90 százaléka viszont nem beszél erről szakemberrel, mert többnyire elkerülhetetlen problémának, „normálisnak” tekintik. A közel tartott digitális eszközök és a környezet közötti tartós fókuszváltás a szem számára megerőltető, alkalmazkodóképessége gyengül. Egy nemrégiben megjelent angol felmérés szerint (ahol olyan pácienseket vontak be, akik legalább naponta négy órát, legalább heti öt napon át használják digitális eszközeiket) például az Y generációhoz tartozók (17-36 évesek) közül majd minden kilencedik (88 százalékuk) szenved asztenópiában.
A világ egyik vezető kontaktlencse gyártója, a CooperVision folyamatos innovációinak eredményeként egy új, áttörést jelentő megoldást alkotott a digitális világ okozta, egyre fokozódó szemproblémákra. A Biofinity Energys mérföldkő a kontaktlencsék kínálatában, kiválóan alkalmazkodik a mai életstílus kihívásaihoz, megkönnyíti a képernyőről távolabbi tárgyakra történő fókuszváltást. Egyedi, saját fejlesztésű lencsekialakítása és természetes nedvesedést elősegítő, puha alapanyaga segít megelőzni és enyhíteni a digitális eszközök okozta szemfáradtságot, szárazságot vagy túlterhelést. A lencseviselők igényeire és a képernyő előtti tevékenységekre fejlesztett, havi cseréjű és napi vagy kiterjesztett viselési idejű kontaktlencse valamennyi lágylencse oldattal kompatibilis, dioptria–tartománya +8.00 és -12.00 között mozog. Magyarországon november közepétől kapható.
Sipos Anita optometrista a digitális világ kihívásaira fókuszálva összefoglalta a kontaktlencse és a szemüveg előnyeit, különbségeit. A szakértő szerint folyamatosan, túl közelről és túl sokat nézzük a különböző méretű és fényerejű kijelzőket. A szemlencsénk ekkor a közeli éleslátás érdekében egy „dundi nagyítóvá” válik, ami felnőtt korban mintegy három dioptriával megnöveli a szemlencse törőerejét. Amennyiben ez a folyamat tartósan fennáll, rendkívül megterheli az idegrendszert és látószervünket, továbbá negatív tüneteket produkál. Ezekre a problémákra a leghatékonyabb megoldást csakis egy megfelelő optikai eszköz viselése nyújthat. A szemüveglencsegyártó cégeknél több mint tíz éve zajlanak fejlesztések, amelyek hatékonynak bizonyulnak, mert az ilyen típusú szemüveglencsét viselők elégedettek panaszaik csökkenését illetően. Azonban azok számára, akik nem akarnak lemondani a kontaktlencse adta szabadságról, plusz dioptriák hozzáadása nélkül mégis van megoldás. Ez az első, digitális eszközökre tervezett kontaktlencse, amely alapanyaga és kialakítása – a CooperVision csúcstechnológiájának köszönhetően – tartós viselést tesz lehetővé és könnyen illeszthető. A hasonló elven működő szemüvegekkel szemben nem csúszkál az orrunkon, nem szennyeződik vagy párásodik. A kontaktológus által javasolt szabályok betartása mellett kényelmes viselet a munkában, sport- vagy hobbitevékenység során. A szakember véleménye szerint a digitális világ okozta látásproblémák megelőzése és enyhítése érdekében ezeket az előnyöket feltétlenül érdemes mérlegelni.
Ma világszerte hozzávetőleg 125 millió ember, hazánkban jelenleg a lakosság három százaléka visel kontaktlencsét.
A világ lágy kontaktlencsepiacának egyik meghatározó szereplője a CooperVision, amely ma már a harmadik legnagyobb (a részesedést tekintve mindössze egy százalékpont különbséggel a második vállalat után) a rangsorban. A társaság piaci jelenléte évek óta egyre erősebb: 2012-ben még 17,8 százalékos részesedése volt, jelenleg már 23 százalékot birtokol ezen a területen. A társaság négy év alatt 31 százalékos értékesítési növekedést realizált.
A cég erre az évre becsült nyolcszázalékos árbevétel-növekedése várhatóan a teljes piac 5-6 százalékos emelkedését is felülmúlja. A globális CooperVision cégcsoport hazai képviseletét két egység látja el: a budapesti székhelyű értékesítő leányvállalat és a Gyálon üzemelő gyár.
A 24 éve alapított CooperVision Optikai Cikkeket Forgalmazó Kft. a 2015-ös pénzügyi évben 1,61 milliárd forint árbevételt ért el, ami az előző üzleti évhez képest 18 százalékos növekedést jelent. A 128 millió különböző paraméterkombinációt kínáló vállalat piaci részesedése 43 százalék, amellyel a társaság piacvezető pozíciót tölt be Magyarországon a lágy kontaktlencsék szegmensében. A CooperVision CL Hungary Kft. szárnyai alatt működik a – 2014-ben építészeti díjat nyert Innovációs Központjában helyet foglaló – 18 ezer négyzetméteres üzemcsarnok. A gyors termékgyártás-váltásra alkalmas, világszintű technológiát alkalmazó, 2006-ban alapított üzemben naponta több mint egymillió kontaktlencse gördül le a sorról, amelyek a világ bármely pontjára eljutnak. A több mint ezer főt foglalkoztató gyár árbevétele folyamatosan nő, 2016-ban az itt gyártott lencsék mennyisége szintén várhatóan magasabb lesz a tavalyihoz képest.
Fontos mérföldkő volt a CooperVision életében a 2007-ben piacra került Biofinity kontaktlencséje, amely az úgynevezett harmadik generációs szilikon-hidrogélek közül elsőként nyújtotta a viselők által elvárt magas szintű kényelmet a víztartalom, az oxigén-áteresztés és a modulus optimális egyensúlyával. A cég 2013-ban lépett piacra az egynapos szilikon-hidrogél szegmensben innovációt jelentő MyDay, amely máig is a cég legpuhább szilikon-hidrogél lencséje.