Bréking: béremelést kapnak az oktatók és kutatók

Balog Zoltán; Palkovics László; Sándorné dr. Kriszt Éva

Három lépcsőben a teljes felsőoktatási oktatói-kutatói kör bére nőni fog, az első 15 százalékos emelést januárra időzítették – jelentette be Balog Zoltán emberi erőforrások minisztere csütörtökön.

A 2016. januári 15 százalékos növelést 2017-ben és 2018-ban is 5-5 százalékos béremelés követi – ismertette a tárcavezető tegnapi kormánydöntést.

A korábbi emelést alapul véve, összesen 27 százalékos bérnövekedésre számíthatnak a felsőoktatásban dolgozó oktatók-kutatók.

Balog szerint a három éve megkezdett átalakításoknak, a kancellári rendszer bevezetésének, valamint az egyetemeken, főiskolákon így elért megtakarításoknak köszönhetően lehetővé vált a mostani, jelentős mértékű béremelés.

Palkovics László felsőoktatási államtitkár a távirati irodának elmondta: a bértábla rendezésének költsége három évre 15,2 milliárd forint, ezt teljes egészében költségvetés állja.

A bérek rendezése – 2015 októberi adatok szerint – mintegy 15 ezer oktatót és ezen belül 1800 kutatót érint.

Az egyetemi tanárok bére 2015-ben 437,3 ezer forint, ami jövő januárban 503 ezer forintra, 2017 januárjában 528 ezerre nő, és a 2018-as emeléssel eléri az 554 ezer forintot. Adjunktusok esetében a mostani 218 ezer forintos bér, 251 ezerre, majd 257 ezerre nő. A tanársegédeknél a 174,9 ezer forint 201 ezerre majd 221 ezer forintra emelkedik. A nem oktatói kör számára 150 ezer forintos bérminimumot határoztak meg, amelyet az intézmények gazdálkodnak ki. Ez a teljes rendszer szintjén ötmilliárd forintot jelent, ami a felsőoktatási költségvetés egy százaléka.

A tudományos utánpótlás érdekében a doktori képzés átalakításra szorul  – szögezte le az államtitkár. A fokozatot szerzett hallgatók száma nem kielégítő, ezért a hároméves finanszírozott időt négyre növelik, az első két év után komplex vizsgát tesz a hallgató. A doktoranduszok ösztöndíja az első két évben 140 ezer forintra, majd 180 ezer forintra nő majd. Ez az adjunktusi nettó jövedelmeknek is megfelelő összeg. Összesen 1300 hallgatóval számolva a költségvetési igénye mintegy nyolcmilliárd forint körüli összeg.

A Magyar Rektori Konferencia társelnöke szerint az általános bérrendezésre az utolsó előtti pillanatban kerül sor. Mint azt Sándorné Kriszt Éva elmondta: egyre nehezebb az oktatókat megtartani, és az MRK minden egyes állásfoglalásában megerősítette a minőség iránti elkötelezettségét. Fontos, hogy meghallgatták kérésüket és nem csak az adjunktusi és tanársegédi körre terjed ki a béremelés, hanem a teljes oktatói-kutatói körre. Ezzel még nem minden problémát nem oldottak meg, kérdés többek között, hogy lesz-e lehetőség differenciálni, de ez már a kellemes terhek közé tartozik.

Leave a Comment