További pénzforgalmi újításokat tervez a Magyar Nemzeti Bank (MNB) tulajdonában álló Giro Zrt., köztük az azonnali utalások megvalósítását, a bankváltás elősegítését és a mobilfizetési szolgáltatások bevezetését – hangzott el a bankközi utalásokat végrehajtó társaság szerdai konferenciáján az MNB közlése szerint.
A Giro Zrt. legfrissebb, szeptember 7-én bevezetett fejlesztése a napközbeni utalások gyorsítása volt. A társaság által működtetett Bankközi Klíring Rendszer megnövelt számú elszámolási ciklusai biztosítják, hogy a napközben benyújtott átutalások hétfő óta átlagosan 2 óra helyett már 1 óra alatt jóváírásra kerülnek a címzettek bankszámláin.
Az utalások gyorsításának következő lépése a társaság tervei szerint az azonnali fizetési rendszer bevezetése lesz, az MNB és a Giro már meg is kezdte az azonnali fizetési rendszer koncepciójának kidolgozását és a lehetséges informatikai megoldások elemzését.
A konferencia előadói a közlemény szerint egyöntetűen kiemelték a Giro Zrt. 2015. január 1-jén végrehajtott, a bankközi utalásokra vonatkozó 20 százalékos díjcsökkentését, ami lehetővé tette az ügyfelek által a bankoknak fizetett díjak mérséklését.
A magyar pénzforgalom fejlettségét mérő mutatók még mindig jelentősen elmaradnak a nyugat-európai országok eredményeitől. Ebben az előadók szerint Magyarországon a készpénzhasználatot kiváltó elektronikus fizetési módok elterjedése hozhat jelentős változást. A mobilfizetések elterjedése ugyanakkor csakis szektorszintű összefogással és a Giro Zrt. közreműködésével valósítható meg hatékonyan. A mobilfizetéseket támogató szolgáltatások bevezetése a Giro Zrt. tavaly ősszel publikált új stratégiájában is kiemelt célként szerepel.
A bankváltáshoz kapcsolódó pénzforgalmi fejlesztéseket alapvetően az Európai Unió 2016-ban életbe lépő, a fizetésiszámla-váltásra vonatkozó irányelve és annak magyarországi bevezetése fogja meghatározni. A Giro Zrt. már idén megkezdte a felkészülést arra, hogy a törvényi előírásokat teljesítő, költséghatékony és ügyfélközpontú megoldást nyújtson a bankoknak a bankváltó ügyfelek kiszolgálásához.
A Giro Zrt. arra törekszik, hogy tevékenysége európai szinten is versenyképes, hatékony, innovatív, diverzifikált és biztonságos legyen. A társaság kiemelt célként kezeli a magyar pénzforgalom fejlesztését és a közjó szolgálatát is. Folyamatosan figyelemmel kíséri a pénzforgalmi szolgáltatások piacán megjelenő új fogyasztói igényeket és innovatív termékek, megoldások fejlesztésével kívánja támogatni a magyar bankszektor szereplőit.
A Giro Zrt. nagy hangsúlyt fektet rendszereinek biztonságos, költséghatékony működtetésére, a technológiai fejlődés nyomon követésére, ennek érdekében az elmúlt évben jelentős lépéseket tett mind szervezeti, mind infrastrukturális oldalon. Leányvállalata, a Központi Hitelinformációs Rendszert (KHR) működtető BISZ Zrt. szeptember 1-jével szintén jelentős fejlesztést hajtott végre. A KHR rendszer a törvényi előírásoknak és a törvényben megszabott határidőnek megfelelően már készen áll a magáncsődhöz (adósságrendezési eljárás) kapcsolódó adatok fogadására.