Az autópályákból csinálna megújuló energiaforrást egy svéd építész

A városok panorámáját is feldobná Mans Tham várostervező ötlete, amellyel komoly mennyiségű energiát is lehetne termelni. A szakember napelemekkel fedné be az úttestet, az alatta megrekedő gázokból pedig bioüzemanyagot készítene.


Az Auto in the News autóipari hírekkel foglalkozó oldal értesülései szerint a svéd építész a Los Angelest kettészelő autópályát fedné be először napcellákból álló tetővel. Tham szerint ezzel nem csak környezetbarát villamosenergiát lehetne termelni, de „rengeteg olyan munkahely jönne létre, amelyek a zöld szektorban és a mezőgazdaság területén adna munkát azoknak a területeknek, amelyek közelségük miatt az autópályáknak leginkább a hátrányait látják”.

A szakember becslése szerint a Santa Monica autópályán Los Angeles belvárosától a Csendes-óceán partjáig húzódó szakasz befedésével 115 megawattnyi elektromos áramot lehetne termelni, amely egy körülbelül 40 000 embernek otthont adó település energiaigényét tudná fedezni.

„A városi energiatermelés lehetősége sokkal jobb, mintha tönkretennénk egy sivatagot egy napfarm építésével, aztán a megtermelt energia egy részét elvesztenénk a rendkívül drága vezeték miatt” – fejtette ki Tham. „Ha az infrastuktúrát a városkép vizuálisan is megkapó részévé tudjuk tenni, a lakók megérthetik mindennapi városi életük összetett természetét.”

A koncepció szerint a napelemekből álló fedél alatt megrekedő, szén-dioxidban gazdag gázokat az autópálya mellé telepített tartályokba vezetnék, amelyekben bio-üzemanyag előállítására alkalmas algákat tenyésztenének.

Tham elismerte, hogy a terv nem ad választ a sűrűn lakott területek energetikai problémáira, azonban véleménye szerint segítségével a beépített területeket hatékonyabban ki lehetne használni, amely fontos lépés az élhetőbb városok létrehozását tekintve. Írja a zöldtér.hu, Foto: www.manstham.com

Leave a Comment