Egy, a HIV vírus emberi sejtekben történő újratermelődésében kulcsszerepet játszó fehérjéről készült háromdimenziós kép segítheti a kutatókat abban, hogy kifejlesszék a vírus reprodukcióját megakadályozó gyógyszert – adta hírül a Futurity.org.
Az Iowai Egyetem kutatói június közepén számoltak be arról, hogy 3D-s képalkotással, fehérjekémiai, valamint a fehérjestruktúrákat vizsgáló röntgenes kristálytani módszerekkel sikerült feltérképezniük a HIV vírus Tat nevű fehérjéjének elsődleges kristályszerkezetét. David Price, az Iowai Egyetem biokémia-professzora szerint a HIV egy régóta keresett és igen fontos fehérjéjét sikerült azonosítani.
Most, hogy ismerjük a Tat és az emberi P-TEFb fehérje interakcióját, lehetővé vált olyan gátlóanyagok kifejlesztése, amelyek csak akkor fejtenek ki hatást az emberi fehérjére, ha az kapcsolatba kerül a Tattal – mondta Price a kutatási eredményekről. Ez azért különösen fontos, mert a P-TEFb az emberi sejtek egyik kulcsfontosságú fehérjéje, amely egyben meg is akadályozza, hogy a HIV vírus elpusztítsa a sejteket.
Ha sikerül olyan gátlóanyagot kifejleszteni, ami különbséget tud tenni a normális, illetve a Tattal kapcsolatba kerülő emberi fehérje között, akkor a normális sejtfunkciók sérülése nélkül lehetne megakadályozni a HIV vírus reprodukcióját.
Mindemellett a mostani felfedezés egy másik szempontból is komoly előrelépést jelent. A HIV ugyanis nagyon hamar ellenállóvá válik a gyógyszeres kezeléssel szemben, a P-TEFb-re ható gátlóanyag azonban e tekintetben is hatékony megoldást jelenthet – állítják a kutatók. Megfelelő megoldást jelenthet a HIV elleni védekezésben és harcban az olyan emberi fehérjék kiválasztása, amelyekre a vírusnak szüksége van, de módosítani már nem tudja azokat.