A varázsgomba pszichedelikus vegyületét, a pszilocibint egy kísérleti tanulmányban a depresszió megszüntetésére használták a résztvevő önkénteseknél.
A Medical Research Council által finanszírozott kísérleti tanulmányban a londoni Imperial College (ICL) kutatói azt vizsgálták, hogy a pszilocibin használható-e a jelenlegi terápiákra rezisztens depresszió kezelésére – írja honlapján a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (MAGYOSZ) az epmmagazine-ra hivatkozva .
Az ICL kutatói azt tapasztalták, hogy a varázsgomba vegyülete megfelelő támogatással biztonsággal alkalmazható az olyan típusú depressziótól szenvedők kezelésére, akiknél a betegség a korábbi kezelésekre nem reagált.
Ugyanakkor a hallucinogének, így a pszilocibin is, okozhatnak olyan kellemetlen reakciókat, mint a szorongás vagy a paranoia, ezért a tanulmány célja az volt, hogy értékelje a pszilocibin alkalmazásának biztonságát, illetve azt, hogy egy lehetséges kezelési dózis mennyire tolerálható.
A kezelés-rezisztens depresszió pszilocibinnel való gyógyításának biztonságát és megvalósíthatóságát az ICL kutatói szigorúan felügyelt tanulmány keretében vizsgálták.
Mivel nem randomizált – kontrollos vizsgálat történt, a betegek tudták, hogy gyógyszert kapnak, és nem volt sem meglévő kezelések alatt álló, sem kezelés nélküli kontrollcsoport.
A tanulmányban tizenkét, közepesen súlyos vagy súlyos, kezelés-rezisztens depressziótól szenvedő beteg vett részt (6 férfi és 6 nő, akik életkora 30-64 év közötti), akik legalább két ciklus antidepresszánsra sem reagáltak, és most hét nap különbséggel két pszilocibin terápián estek át. A betegek a hatóanyagot egy kutatási létesítményben kapták meg, és állapotukat másnap, valamint a második adagolást követő egy, két, három és öt hét múlva is nyomon követték.
A vizsgálat során nem jelentettek semmilyen súlyos, váratlan mellékhatást, és minden betegnél legalább három hétre csökkentek a depresszió tünetei valamilyen mértékben. Három hónappal a kezelés után hét betegnél továbbra is pozitív válaszreakció mutatkozott, míg öt betegnél remissziót figyeltek meg.
Louise Jones, a Medical Research Council transzlációs kutatás vezetője szerint mivel jelenleg nem létezik hatékony kezelési mód egyesek depressziójára, többet kell tudnunk arról, hogy a drogok, mint például a pszilocibin hogyan hasznosíthatók a betegek javára.
A szóban forgó tanulmány bizonyította, hogy megfelelő óvintézkedések betartása mellett a pszilocibin biztonsággal alkalmazható egyes, kezelés-rezisztens betegek depressziójára. A tanulmány, mely a The Lancet Psychiatry –ban jelent meg fontos szerepet játszik a pszilocibin potenciális kezelési lehetőségének értékelésében.