A Siemens eszközeivel kutatják az agy titkait

Siemens MRI -- agykutatás (fotó: Siemens, Cardiff University)

Őfelsége II. Erzsébet brit királynő hivatalosan megnyitotta a Cardiffi Egyetem agykutatási részlegének képalkotó központját (CUBRIC), ami a neurológiai képalkotás terén végzett kutatások egyedülálló létesítménye Wales területén.

Az intézményben folyó kutatások révén az eddiginél mélyebb betekintést nyerhetünk majd az olyan neurológiai és pszichiátriai betegségek okaiba, mint a demencia, tudathasadás és sclerosis multiplex, és jobban megérthetjük az egészséges agy működési mechanizmusait. A Siemens Healthineers négy mágnesrezonanciás képalkotó (MRI) rendszere segíti majd a kutatókat, hogy bepillantsanak az élő agyszövet szerkezetébe, működésébe és vegyi összetételébe, előmozdítva ily módon a jobb neurológiai és pszichiátriai kezelések kidolgozását.

A CUBRIC-ban végzendő kutatás során a legkorszerűbb módszereket fogják alkalmazni, ideértve az olyan képalkotási és kognitív technikákat, mint a mikroszerkezeti képalkotás, a funkcionális MRI és az agyi stimuláció. Ezeket az eszközöket kulcsfontosságú pszichológiai és klinikai problémák tisztázására kívánják felhasználni.

Azt remélik, hogy a kutatás közvetlen módon elősegíti majd a neurológiai és pszichológiai betegségek megértését, ideértve az agyban végbemenő olyan változásokat, amelyek kognitív zavarokhoz és mentális problémákhoz vezetnek.

Derek Jones professzor, a CUBRIC igazgatója elmondta: a Cardiffi Egyetem agykutatási részlegének képalkotó központja egyedülálló Európában, és felveszi a versenyt a világ bármely más hasonló jellegű intézményével. Ez az utolsó évtized legizgalmasabb fejleménye ezen a kutatási területen, és a neurológiai képalkotás új korszakának kezdetét jelzi. Az alkalmazott technológia lehetővé teszi, hogy a kutatók pontosabb képet kapjanak az agy szerkezetéről, ideértve az agy különböző részeit összekötő idegrost kötegeken végzett részletes méréseket. Végső soron azt reméljük, hogy ez segít minket új gyógykezelési célok meghatározásában – tette hozzá Jones professzor.

Bernd Montag, a Siemens Healthineers vezérigazgatója kijelentette: a kutatási terület élenjáró szakértői és a világ leghatékonyabb képalkotási technológiája kiváló lehetőséget teremt a CUBRIC számára, hogy olyan áttörést jelentő haladást érjen el, ami átalakíthatja a neurológiai betegségek megértésének és kezelésének módját.

A központban alkalmazott négy MRI rendszer egyike, a Magnetom Skyra Connectom 3T1, jelenleg az egyetlen ilyen típusú berendezés Európában. A fejlett technológia segítségével a mikron (a milliméter ezredrésze) tartományban tanulmányozhatják az agyi struktúrákat. A berendezésben 300 mT/m (millitesla per méter) paraméterű gradiens tekercsek vannak, amelyek hatszor hatékonyabbak, mint a hagyományos MR rendszerek komponensei. Ez lehetővé teszi a kutatók számára, hogy a korábbinál nagyobb részletességgel és mélyebben vizsgálják a szövetek mikro-szerkezetét.

A CUBRIC épületében telepítettek egy Magnetom 7T2 berendezést is, amelynek rendkívül nagy a térbeli felbontása, az alkalmazott térerősség pedig több mint a kétszerese a legtöbb MRI vizsgálóberendezésnél használt értéknek. A technológia lehetővé teszi a központ számára, hogy tökéletes kontraszttal jelenítsen meg korábban nem látott agyi struktúrákat, így elemezhetővé válnak a neurológiai és pszichiátriai rendellenességek során tapasztalható apró eltérések az agy szerkezetében és működésében. A telepített két további Magnetom Prisma 3T rendszer ideális megoldást biztosít a legigényesebb MRI kutatások elvégzésére kiterjedt betegcsoportok bevonásával, továbbá gyógyszer kísérletekre és kísérleti jellegű MRI vizsgálatokra is.

Leave a Comment