A fáraók kora utáni Egyiptomot mutatja be a British Museum új tárlata

egypt

A fáraók kora utáni Egyiptom tizenkét évszázadán kalauzol végig a londoni British Museum új tárlata, megmutatva, hogy a hagyományos többistenhitről a monoteizmusra való áttérés, miként befolyásolta az emberek életének minden területét.

Az Egypt: Faith after the Pharaohs című tárlat által felölelt időszak az i.e. 30-ban kezdődik, amikor Egyiptom a Római Birodalom provinciája lett Kleopátra és Marcus Antonius halála után, és egészen az i.sz. 1171-ig, az iszlám Fátimida-dinasztia végéig tart. A tárlaton szereplő tárgyakat az egyiptomi száraz éghajlat őrizte meg a jelenkornak és sokat közülük még sohasem állítottak ki.

A tárgyak egyedülálló betekintést nyújtanak a kor embereinek és közösségeinek életébe, hosszú ideig tartó békés együttélésről, valamint a zsidók, keresztények és muszlimok között újra és újra kiújuló feszültségről mesélnek.

A felsorakoztatott szobrok az ókori egyiptomi és római ikonográfia jellegzetességeit ötvözik, a papiruszra írt levelek a zsidók és a keresztények korabeli megítéléséről árulkodnak – olvasható a British Museum honlapján.

A sírkövek és építészeti elemek azt mutatják meg, hogy miként hasznosították újra a szent helyeket: a templomegyüttesekből először egyszerű templomok, majd mecsetek lettek.

Az emberek életében bekövetkező változásokat hétköznapi tárgyak szemléltetik: színpompás ruhák, kiegészítők, bútortextíliák. Ezen kívül díszes ékszerek, drágakövekkel kirakott amulettek, elefántcsont-faragványok, rituálékon használt viaszbábuk gazdagítják a kiállítást.

A mintegy kétszáz tételt felvonultató tárlat azt mutatja meg, hogy a hagyományos többistenhitről a monoteizmusra való áttérés, miként befolyásolta az élet minden területét. A kiállítás február 7-is kereshetik fel az érdeklődők.

Leave a Comment