Elsősorban a logisztikában és a digitális jelfeldolgozásban hasznosítják azoknak a matematikai alapkutatásoknak az eredményeit, amelyek egy tudományos projekt révén valósulnak meg a Nyíregyházi Főiskolán. Az Európai Unió támogatásával megvalósuló pályázat a felsőoktatás és a versenyszféra szorosabb és intenzívebb együttműködését is segíti, előmozdítva ezzel a régió gazdasági és innovációs potenciáljának növekedését.
Új, nagy jelentőségű tudományos projekt indult a Nyíregyházi Főiskolán „Nemzetközi kutatások diadikus analízisben és kapcsolódó témákban, megoldások a digitális világban” címmel.
A TÁMOP pályázat során három kutatócsoport (diadikus analízis, digitális jelfeldolgozás és logisztika), hazai és külföldi kutatók, illetve hallgatók és fiatal kutatók bevonásával, komplex alap- és célzott alapkutatásokat valósít meg. A diadikus analízis területén elért új elméleti eredményekkel, módszerekkel a digitális jelfeldolgozás és logisztika területeken készülnek célzott alapkutatási eredmények. A három terület közötti kapcsolódás alapelve az, hogy a diadikus harmonikus analízis módszerei jobb matematikai modellt adnak a különféle digitális jelekből álló jelenségek tudományos vizsgálatára, mint az úgynevezett trigonometrikus rendszerekre kidolgozott klasszikus Fourier analízis.
A nemzetközi kutatási projekt elsőrendű célja a szakterületen végzett kutatómunka folytatása és az elért eredmények további alkalmazása a logisztikában és a digitális jelfeldolgozásban. A téma matematikai alapjaival, azaz a diadikus analízissel a Nyíregyházi Főiskolán a Matematika és Informatika Intézetben már több mint húsz éve foglalkoznak. A Gát György MTA doktora egyetemi tanár által vezetett kutatócsoport nevéhez olyan eredmények fűződnek, mint például az 1936 óta kutatott úgynevezett Zalcwasser problémakör megoldása a diadikus hamonikus analízis területén. Annak az igazolása, hogy hézagos, hiányos információkból is teljes mértékben helyreállítható egy függvény. A számos, a diadikus analízis témájában meghatározó jelentőségű eredmény olyan nemzetközileg ismert és elismert szaklapokban jelent meg, mint például a Journal of Approximation Theory vagy a Proceedings of the American Mathematical Society. Egy másik példaként kiemelendő, hogy a diadikus analízis új módszerei, azaz – „pongyolán fogalmazva” a digitális megoldások – a klasszikus trigonometrikus rendszerrel kapcsolatos elméletre is hatottak. Egy ilyen eredmény a XX. század elején vizsgált kétdimenziós Fejér közepek konvergenciájával kapcsolatos témakör megújítása. A pályázat matematikai hátterének nemzetközi beágyazottsága többek között azon is alapszik, hogy a Matematika és Informatika Intézet diadikus analízis kutatócsoport tagjainak több tucat közös publikációja jelent meg a pályázatban résztvevő Ushangi Goginava tanszékvezető egyetemi tanárral (Tbilisi State University) és munkatársaival különféle szaklapokban.
A digitális jel- és képfeldolgozás kutatása várhatóan jelentős eredményeket hoz a különféle orvosdiagnosztikai alkalmazások területein, segítheti az orvos munkáját a röntgenfelvételek automatikus vizsgálatánál, egyes humán betegségek, elváltozások automatikus számítógépes szűrésénél és felismerésénél. Ezen kívül a vizsgált alkalmazások között jól ismert a kézírás felismerés, az ujjlenyomat azonosítás, illetve az arcfelismerés.
A projekt során megvalósuló kutatások segítik az informatikai rendszerek leterheltségének előrejelzését, illetve adatforgalmának feldolgozását és a biztonsági problémák elhárítását. A logisztika kereslet-előrejelzési és készletgazdálkodási területein szintén kiemelt fontosságú a megbízható előrejelzés. Jelentős hatékonyságnövekedés válhat lehetővé a különböző optimalizációs módszerek kidolgozásával is. A tervezett kutatás vizsgálja a tudományban diadikus analízisként ismertté vált eljárás alkalmazhatóságát is.
Az Új Széchenyi Tervhez, illetve az EU2020 stratégiához illeszkedő kutatások hozzájárulnak a kutatás-fejlesztés piaci lábának erősítéséhez, a felsőoktatás és a vállalkozások közötti K+F együttműködések számának és intenzitásának növeléséhez. Az alapkutatási eredmények a későbbiekben alkalmazott területeken is hasznosíthatóak lesznek, így a felsőoktatás és a versenyszféra szorosabb és intenzívebb együttműködését közvetlenül is segítheti a projekt, előmozdítva ezzel a régió gazdasági és innovációs potenciáljának növekedését.
Forrás: NYF/IP