„A hit hegyeket mozgat meg…” – A Leonar3Do a Kutatók éjszakáján

Szeptember 28-án a Kutatók éjszakájának központi helyszínén az érdeklődök egy izgalmas és interaktív bemutató során megismerkedhettek Rátai Dániellel, és egyedülálló találmányával a Leonar3Doval.

A Leonar3Do az oktatásban az Iowai Egyetemen (fotó: Leonar3Do)

 

Mi is az a Leonar3Do? – tették fel sokan a kérdést a péntek esti rendezvény látogatói közül. A háromdimenziós modellező eszköz és a kapcsolódó szoftver fejlesztése egy fiatal magyar feltaláló, Rátai Dániel nevéhez fűződik.

A Leonar3Do a térbeli helyzetbemérést és -követést a sztereóképek 3D rekonstrukciójának elvén végzi. Óriási előnye,hogy az otthoni számítógépet teljes értékű három dimenziós munkakörnyezetté tudja alakítani, így született meg az első komplett, virtuális valóság desktop alkalmazás.

A program használatához három eszköz szükséges: egy három részből álló szenzorsor, amit a monitorhoz kell csatlakoztatni, egy 3D-s szemüveg, amely folyamatosan a szemünkhöz igazítja a képet, ahogy éppen mozgatjuk a fejünket, illetve a „madár”, ami gyakorlatilag a ceruzánk. A három eszköz együttes segítségével azonnal elkezdhetünk a virtuális térben rajzolni, modellezni, formázni, színezni, forgatni, vagy akár a térbeli alakzatot megragadni, és sokszorosítani. A program különböző animációs funkciókat is tartalmaz, így az általunk létrehozott modellt mozgásra is bírhatjuk. Maga a szoftver rendkívül egyszerű, letisztult, mindenki számára könnyen megtanulható. Éppen ezért a Leonar3Do mind az iskolákban, mind az orvostudományban nagy segítséget jelenthet, hiszen egyszerűvé válik egy bonyolult fizikai képlet megértése a diákok előtt, illetve, az orvosok is könnyebben tudnak nekiállnak egy nagyobb műtétnek, ha előtte azt a program segítségével lemodellezik. A Kutatók éjszakáján tartott előadásában Rátai ezt a két ágazatot emelte ki, azonban a Leonar3Do számos egyéb területen nyújthat segítséget.

A szoftver több magyar és nemzetközi díjjal is büszkélkedhet. A 2005-ös Intel-International Science and Engineering Fair világversenyen a Leonar3Dot a zsűri hat első díjjal jutalmazta.

Hogyan vezetett idáig a feltaláló Rátai Dani útja? Amikor óvodás volt, a bátyja – aki akkor már az iskolapadot koptatta – mutatott neki egy rajzot, amely térben ábrázolt egy házikót. Dani már ekkor szeretett volna hasonlót rajzolni, de mivel még kicsi volt, nem tudott ilyet, és akkor jutott eszébe először: milyen jó lenne, ha létezne egy olyan toll, amivel lehetne a levegőbe rajzolni. Mire Dani felcseperedett, már az autós formatervezés vált a nagy álommá, és ismét jött az ötlet, hogy jó lenne, ha az autókat nem papírra rajzolnák, hanem térben lehetne megalkotni őket. Ekkor az összes otthon fellelhető eszközből elkészült a Leonar3Do „sufni tuning” prototípusa. Az eszköz és a szoftver ezután jelentős fejlesztésen esett át, 2005-ben pedig megérkezett a nemzetközi díjeső is.

 

A Leonar3Do jelenleg is folyamatosan alakul, formálódik és fejlődik, a termék felfuttatása a közelmúltban indult el. A Leonar3Dot jelenleg több országban alkalmazzák, nagy sikerrel használják például az Egyesült Államokban több egyetemen is, de hamarosan a boltokba kerülhet a virtuális desktop megoldás otthoni verziója is.

Forrás: 3Dportal.hu
Szerző: Farkas Laura

Leave a Comment