A Fosters and Partners építésziroda tervei szerint a bolygó felszínén megtalálható kőzettörmelékekből építenének házat a Holdon.

A felfújható szerkezetet a Földről vinnék a Holdra, majd azt egy 3D nyomtatóval készített külső héjjal borítanák be.
A 3D nyomtatókat robotok működtetnék, a készülék pedig a bolygón is megtalálható törmelékanyagot, a regolitot használná.
Az épület helyszíneként a hold déli pólusát javasolják. Az építésziroda tervei szerint a holdi épületet négy személyre tervezik, de igény esetén tovább bővíthető lenne.
A Washingtoni Egyetem kutatócsapata 2010-ben azonosította a hold felszínén a szilikont, alumíniumot, kálciumot, vasat és magnéziumoxidot tartalmazó regolitréteget, amelyből egy 3D nyomtató segítségével szilárd tárgyak hozhatók létre.
A legújabb tervek kidolgozásában az Európai Űrügynökség (ESA) több szervezettel is együttműködött.
A konzorcium szimulált holdtörmelék felhasználásával már egy vákuumkamrában is tesztelte a 3D nyomtató alkalmazhatóságát a Hold felszínén.
Van tapasztalatunk arról, hogy extrém időjárási körülményekre tervezzünk épületeket, és komoly gyakorlatunk van abban, hogy a hasznunkra fordítsuk egy adott helyszín környezeti jellemzőit – mondta Xavier De Kestelier, az építészcég speciális modellező csoportjának vezetője.
A Fosters and Partners építésziroda nevéhez olyan épületek fűződnek, mint a Wembley Stadion, a New York-i World Trade Center vagy a pekingi repülőtér.
Az amerikai Deep Space Industries (DSI) nevű cég a múlt héten jelentette be, hogy aszteroida-közetet használna az épülethez, és 3D nyomtatót küldene az űrbe.
A DSI külön erre a célra fejleszt egy speciális 3D nyomtatót, a MicroGravity Foundryt, amely a tervek szerint 2020-ban kezdheti meg az épületelemek gyártását.
Forrás: 3Dportal.hu/BBC