Lengyelországi jelenlétének 20. évfordulóját ünnepelte tegnap a GE a varsói Kopernikusz Központban megrendezett eseményen.
Az ünnepségen részt vett többek között Ilona Antoniszyn-Klik, lengyel gazdasági miniszter-helyettes, Lee Feinstein, az USA lengyelországi nagykövete, Ferdinando „Nani” Beccalli-Falco, a GE Europe elnök-vezérigazgatója, valamint Magdalena Nizik, a GE lengyelországi műszaki fejlesztő- és tervezőközpontjának ügyvezető igazgatója. Rajtuk kívül még több mint 250 vendég volt jelen a kormányzat, a GE ügyfelei, a média és az alkalmazottak képviseletében. A rendezvényen, amelynek fő témája a lengyel gazdaság fejlődése volt, a lengyel kormány képviselői ismertették a jövőbeli növekedésre és fejlődésre vonatkozó világos elképzeléseiket, kiemelve az innováció és a kreativitás fontos szerepét. A GE az ország és a nemzetközi vállalatok közötti hosszú távú együttműködés jelentőségét, valamint e vállalatoknak a gazdasági növekedés, a fellendülés és az innováció elősegítésében játszott szerepét emelte ki.
A világ egyik leginnovatívabb vállalataként ismert GE Lengyelország egyik legnagyobb nemzetközi befektetőjeként mintegy 10 000 főt foglalkoztat az országban. Az elmúlt 20 évben a GE tanúja volt Lengyelország virágzó piacgazdasággá való átalakulásának, és jelentős mértékben hozzá is járult e folyamathoz. A cég nemcsak fontos befektetőként van jelen az országban, hanem a lengyel gazdaságot a globális piacokkal összekötő partnerként is. Jól bizonyítja ezt a varsói műszaki fejlesztő- és tervezőközpont, mely remek példája a köz- és a magánszféra partnerségének. Az elmúlt 12 év folyamán e partnerség egyre fejlődött és bővült, így mára már bőven túlmutat a kezdeti terveken és elvárásokon. A központ 2000-ben 5 mérnökkel kezdte meg működését, mára pedig több mint 1300 főt foglalkoztat, akik a repülési-, az olaj- és gáz-, valamint az energiaipar számára terveznek technológiákat.
A GE lengyelországi működése számokban:
- • 10 000 alkalmazott
- • Portfolió: Bank BPH, három GE Industrial Solutions gyártóüzem (Klodzko, Bielsko-Biala, Lodz), egy GE Aviation gyár és a már említett műszaki fejlesztő- és tervezőközpont.
- • A Lengyelországba irányuló értékesítés 2011-ben 1,3 milliárd USD volt
- • Jótékonyság: a GE Foundation Scholar Leaders egyetemi ösztöndíjprogramja keretében a cég 121 jövőbeli lengyel vezető képzését támogatja. A közép-kelet-európai régióban egyébként 430 fiatal vesz részt a programban.
A GE tanúja volt a közép- és kelet-európai nemzetek 1989-ben kezdődött társadalmi, politikai és gazdasági átalakulásának, melynek eredményeképpen e nemzetek ma már sokkal inkább készen állnak a változásra Európa szervesen fejlett országainál, amelyek fejlődését nem szakították meg a történelem viharai.
„A mai napon Lengyelország és az egész közép-kelet-európai régió iránti hosszú távú elkötelezettségünket ünnepeljük. Büszkék vagyunk arra az előrehaladásra, melyet az elmúlt 20 év során értünk el. Lengyelország fejlődésével párhuzamosan a GE itteni egységei is folyamatosan fejlődtek. A cég különféle üzletágai ma már több mint 10 000 főnek adnak munkát az országban. A változtatásra és fejlődésre való képesség és hajlandóság elengedhetetlenül fontos szerepet játszik a jövőkép kialakításában és végrehajtásában. Manapság egy vállalattal szemben elvárás a szélesebb társadalmi érdekek szolgálata. A GE hisz a „közös értékekben”, és elkötelezetten segíti a legnagyobb társadalmi kihívások leküzdését a növekedés és a fellendülés ösztönzése, valamint a fenntartható foglalkoztatottság megteremtése mellett. Lengyelország fejlődésével párhuzamosan mi is fejlődünk. Lengyelországi fejlődésünk a partnerségre épül, a Lengyelországgal kialakított partneri viszonyra, valamint ügyfeleink és alkalmazottaink elkötelezettségére. A mai nap kiváló alkalom arra, hogy elismerjük és megünnepeljük ezt a partnerséget” – mondta Ferdinando „Nani” Beccalli-Falco, a GE Europe elnök-vezérigazgatója.
Az eseményen megjelentek egyetértettek abban, hogy a legnagyobb kihívást pillanatnyilag a lengyelországi energiaszektor átalakítása, az energiabiztonság megteremtése, a hatékony és megfelelő energiamix biztosítása, egy fenntartható egészségügyi rendszer kialakítása, az EU-források felhasználása, valamint a külföldi közvetlen tőkebefektetések odavonzása jelenti.
„A GE a megfelelő partner e változtatások végrehajtásának elősegítésében. Én a köz- és a magánszféra partnerségének zászlóshajóját jelentő műszaki fejlesztő- és tervezőközpont képviseletében vagyok itt. A GE éppen ma reggel jelentette be, hogy 9FB típusú gázturbinánk látja majd el energiával Lengyelország legnagyobb, Stalowa Wolában található gáztüzelésű erőművét, mely így Európa egyik leghatékonyabb erőműve lesz. Tavaly a GE Healthcare korszerű Discovery PET/CT és MRI készülékeket szállított a krakkói Voxel Diagnosztikai Központba, amely ennek köszönhetően az onkológiai és demenciás betegségek diagnosztizálásának egyik legkorszerűbb intézménye lett. A Bank BPH kis- és középvállalkozások számára kínált szolgáltatásaival segíti azokat az EU-források megszerzésében, növelve ezáltal az uniós források felhasználásának arányát az országban. Ez csak néhány példa a máris folyamatban lévő változásokra, amelyek növelik Lengyelország versenyképességét, ugyanakkor környezetvédelmi és modernizációs céljai elérését is elősegítik”- fejtette ki Magdalena Nizik.
A plenáris ülés végén a GE üzletágak vezetői röviden összefoglalták múltbéli és jelenlegi tevékenységeiket, majd előadták, miként lesznek üzletágaik Lengyelország segítségére a következő 20 évben. A délután folyamán a vendégek az egészségügyi-, az energia-, az olaj- és gáz-, az áram- és a vízügyi, valamint a világítástechnikai szektor modernizálásának kérdéseivel foglalkozó szekcióüléseken vettek részt.
Forrás: IP/GE