A budapesti Makadám Mérnök Klub adott otthont 2012. szeptember 7-én a Magyar Fiatal Tudósok Társasága (MAFITUD) 11. országos találkozójának. A társaságot 2005-ben alapították az Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny díjazottjai.
A fiatal tehetségek által létrehozott társaság célkitűzése, hogy segítse a fiatalok érvényesülésének megkönnyítését, az innovációs szemlélet elterjesztését.
Az idei találkozó mottója a „Magyar Innovációs Klub bemutatkozás” volt. A rendezvényt Szabó Gábor, a Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) elnöke és Zettwitz Sándor, a Magyar Innovációs Klub elnöke nyitotta meg. A MISZ elnöke kiemelte, az országos találkozók pótolhatatlan tapasztalatcserét jelentenek az Ifjúsági Verseny nyerteseinek. Zettwitz Sándor a MAFITUD testvérintézményekét aposztrofált Innovációs Klubot mutatta be.
Elsőként Burus Tünde, vezetőségi tag számolt be a MAFITUD múlt évi tevékenységéről, többek között arról, hogy 2011-ben, első alkalommal került megrendezésre a „Sci-Preneurship” 24 órás verseny Brüsszelben, amelyen Varga Róbert, MAFITUD-tag csapata első díjban részesült. Az elmúlt egy év során összesen tizenöt MAFITUD-tag vett részt nemzetközi versenyen, mérte össze tudását a külföldi versenyzőkkel, s ért el sok esetben kimagasló eredményt.
A tagok közül Köpenczei Gergő és Énekes Péter, a 2010/2011. évi jubileumi, 20. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Versenyen második, valamint a Nemzetközi Tudományos és Innovációs Versenyen IV. helyezést elért versenyzői mutatkoztak be. A fiatalok színes előadásukban mutatták be a munkájukat, a nemzetközi versenyen szerzett tapasztalataikat és az azt követő „utórezgéseket”. Mindketten kiemelték, hogy a legmegtisztelőbb volt számukra a köztársasági-elnöki díszvacsora, amin felkészítő tanárukkal együtt vehettek részt.
Ezt követően az „idősebb generációt képviselve” Sántha Hunor, az 1992-es és 1993-as Ifjúsági Verseny III., ill. az 1994-es Ifjúsági Verseny II. helyezettje mutatkozott be. Érdekesség, hogy az orvosként, majd orvosbiológiai mérnökként végzett tehetség végül a PhD-t villamosmérnökként szerezte meg. A BME-Elektronikai Technológiai Tanszékének docense jelenleg önálló laborban saját beosztottakkal dolgozik. Beszámolt a legjelentősebb eredményeiről, s inspirációként első saját szabadalmi bejegyzését is megmutatta a fiatalabb tagoknak. Végezetül pedig a csapatmunka fontosságára hívta fel a figyelmet.
A szakmai rész Bayer Gábor, a 77 Elektronika Műszeripari Kft. fejlesztési igazgatójának a „Cégformáló innováció – Egy új technológia, ami megváltoztatta a 77 Elektronika Műszeripari Kft. életét” című előadásával kezdődött. A 2007-es Ipari Innovációs Díjában, és a 2000-es Innovációs Nagydíjban részesült cég vércukormérőket és vizelet analizátorokat gyárt, s az elmúlt 20 év alatt kétszer is megújult, mind szervezeti szinten, mind gondolkodásmódban, cégvezetésben. Az 1986-ban csupán 4 fős családi vállalkozás jelenleg több mint 350 főt foglalkoztat, s a világ élvonalában vannak. Mivel a legélenjáróbb technológiával rendelkeznek, nem félnek a másolástól, így a kínai piacra is nagyobb mennyiségben exportáltak már. A tanulságos beszámolót kérdések zárták, amiből kiderült, hogy az egyik legfontosabb a termékek értékesítésekor a hozzáadott érték, amellyel mind a magánszemélyek, mind a laborok igényeit ki tudják elégíteni.
Katona Gergely, a Femtonics Kft. ügyvezetője „Tudományból tudományt” című előadásában érdekes szemszögből mutatta be a „jövő számítástechnikájaként” aposztrofált idegtudományt. Bemutatásra került a kétfoton mikroszkópos laboratórium és maga a kifejlesztett mikroszkóp is, amelyért a kutatók elnyerték az SZTNH 2011. évi Innovációs Díját is. A feltalálók saját céget hoztak létre kutatásuk finanszírozása végett, s mivel az új találmányt már számos kutatóhely használja, a termék fejlesztése folyamatos, így a cég egyre több tudományos referenciával rendelkezik. Végezetül az ügyvezető szintén kiemelte a hozzáadott érték jelentőségét, ami a cég jövőképében központi szerepet tölt be, ezáltal forradalmasítva az epileptológiai gyógymódokat.
Forrás: Innoportal.hu/Magyar Innovációs Szövetség