Magyarország első műholdja, a Masat-1 több, hasonló műholddal közösen vehet részt az Európai Űrügynökség (ESA) Vega hordozórakétájának első küldetésében. Az új típusú hordozórakéta startjára az egyenlítő közelében fekvő Francia Guyana-n található Kourou európai űrközpontjában kerül sor 2012. február 9-én. A startot az ESA élőben közvetíti.
Sikeres start esetén, az indítást követően alig több mint 70 perccel, a Vega hordozórakétán található műholdak földkörüli pályára állnak.
Az első magyar műhold, a Masat-1 a BME két villamoskari tanszéke, az Elektronikus Eszközök Tanszéke és a Szélessávú Hírközlés és Villamosságtan Tanszék, valamint a BME Űrkutató Csoportja hallgatóinak, doktoranduszainak és oktatóinak összefogásával, szponzori támogatással született meg.
A felbocsátásra előreláthatólag magyar idő szerint 11 és 13 óra között kerül sor.
A felbocsátás előtt három és fél perccel minden rendszer startra kész és elindul a visszaszámlálás, majd az indítást követően több rakétafokozat emeli a magasba és állítja pályára a hasznos terhet, amelynek része a Masat-1 is. Az első magyar műhold nagyjából öt órával a sikeres pályára állás után ér Magyarország fölé. A műhold aktuális pozíciója a http://cubesat.bme.hu honlapon folyamatosan követhető lesz.
keret: A Masat-1 név a „magyar” és a „satellite” szavak összetételéből származik. A Masat egy kisméretű, úgynevezett pikoszatellit, az építés alapjául szolgáló szabvány miatt CubeSat-nak is nevezik, ez a szabvány meghatározza a befoglaló méreteit és tömegét. A Masat-1 építése egy pilot projekt, amely elsősorban oktatási célt szolgál.
Miután pályára állt, a Masat-1 a saját állapotára és környezetére vonatkozó adatokat egyaránt gyűjteni kezdi, majd a szintén a BME-s csapat által kialakított földi vevőállomásra továbbítja az adatokat feldolgozásra. A földi állomás központi vezérlőjének a Mérnöktovábbképző Intézet ad otthont, míg az antennarendszer a BME „E” épületének tetején kapott helyet. A fedélzeten elhelyezésre került egy fél-aktív mágneses stabilizáló rendszer, amelynek segítségével a Földről távirányítással lehet a műhold orientációját befolyásolni.
A Masat-1 projekt révén a fejlesztői csapat olyan tapasztalatra és tudásra tett szert, amelyre a bontakozó hazai űripar igényeit kielégíteni képes, magas színvonalú oktatást és mérnökképzést alapozhatunk. Ezen kívül a projekt olyan fejlesztői tapasztalatot és referenciát jelent Magyarország számára az űreszközök tervezése, építése és üzemeltetése területén, amely demonstrálja hazánk rátermettségét, érettséget a teljes jogú ESA tagságra.
A projekt egy olyan technológiai vonalat kíván megalapozni, amely lehetőséget biztosít a jövőben nem csak a Műegyetemen működő, hanem más hazai szakmai műhelyek tudományos kísérleteinek befogadására és világűrben történő üzemeltetésére is.