Az olimpiai játékok rávilágítanak a fenntartható jövő kihívásaira és lehetőségeire, állítja a GE legújabb felmérése

  • A szakértők szerint a fenntartható technológiák bemutatása és szélesebb körű alkalmazása jelenti a 2012. évi Londoni Olimpiai Játékok valódi „örökségét”
  • „Dominó-effektus” figyelhető meg, amint az elkövetkező olimpiák a londoni olimpia tanulságaira építve egyre zöldebbé válnak

Az olimpiai terület azon fenntarthatósági kihívások és lehetőségek mikrokozmosza, amelyekkel a jövő városaiban találkozhatunk majd – erre a megállapításra jutott a GE legújabb, a londoni olimpia ünnepélyes megnyitója előtt alig 6 hónappal közzétett jelentése, melyet a cég megbízásából a Future Poll közvéleménykutató intézet végzett.  Az olimpiai játékok megrendezése segített megvilágítani, illetve bizonyos esetekben feltárni azokat a kulcsfontosságú globális kihívásokat, melyekkel a közlekedés, az energiagazdálkodás, az infrastruktúra és az egészségügy területén vagyunk kénytelenek szembenézni a mindennapokban.

A „Stadionoktól az utcákig: milyen tanulságokkal szolgál az olimpiai játékok megrendezése?” címet viselő jelentés összeállításához az egyes szakterületek – így a fenntarthatóság, az egészségügy, az energiagazdálkodás, az építőipar és az építészet – vezető szakembereivel készítettek részletekbe menő interjúkat, illetve kikérték futurológusok és technológiai szakemberek véleményét is.    A jelentés azt is megvizsgálja, mennyire tájékozott, illetve miként vélekedik a közvélemény a londoni és a riói olimpiáról (2016-ban Rióban tartják a nyári olimpiai játékokat).

„A modernkori olimpiák kezdete óta a sportolók eredményei mindig is kiemelt figyelmet élveztek. Ritkán gondolkodunk el azonban azon, mit tesznek le az olimpiai játékok az asztalra a városokat élhetőbbé tevő XXI. századi megoldások tesztelése tekintetében. Az olimpiai játékok 12 globális szponzora egyikeként a GE az olimpiák történetének e másik oldalára szeretné felhívni a figyelmet” – mondta el Leslaw Kuzaj a GE közép-kelet európai vezetője a GEforCEE regionális blogon, ahonnan a teljes kutatási anyag elérhető.

A történelem eddigi legfenntarthatóbb olimpiájaként beharangozott 2012. évi londoni nyári olimpiai játékok megrendezése során komoly kihívást jelentett a világszerte több milliárd néző által nézett és behatóan tanulmányozott létesítmények megépítése és elektromos árammal történő ellátása, valamint a nyári olimpiai játékok idejére Londonba látogató sok ezer néző közlekedésének és egészségügyi ellátásának biztosítása.

Az olimpiai játékok ezért hasznos technológiai „tesztelési és tanulási” környezetet biztosítanak, mely segít annak megértésében, hogyan küzdhetünk meg ezekkel a kihívásokkal globális nagyságrendben, azaz, milyen épületeket építsünk, milyen közlekedést biztosítsunk, hogyan oldjuk meg az áramellátást, és hogyan gondoskodjunk a XXI. század közepére várhatóan 9 milliárdos létszámot is elérő globális népességről?    A GE jelentése arra keresi a választ, hogy az olimpián alkalmazott technológiák valamelyikének lesz-e szerepe a fenti – nagyobb nagyságrendű – kihívások leküzdésében a jövőben.

Mark Elborne, a GE egyesült királysági tevékenységekért felelős elnök-vezérigazgatója elmondta:
„Az olimpiai játékok ráirányítják a figyelmet a jövőben ránk váró szélesebb körű infrastrukturális kihívásokra és leküzdésük lehetséges módjára.   Az erősen koncentrált környezet, azaz városaink és közösségeink mikrokozmosza lehetővé teszi az egyes technológiák, így az intelligens mérőberendezések, a tiszta energia és az elektromos járművek tesztelését.  Az olimpiai játékok annak megértésében is segítenek, milyen nehézségekkel jár a fenti technológiák alkalmazása, illetve hogy miként kezelhetjük ezeket a kihívásokat nagyobb nagyságrendben is.”

Tájékozatlan közvélemény

A jelentés keretében megkérdezték a brit és a brazil lakosokat, hogy miként vélekednek az olimpia fenntarthatóságáról.  Míg a szakemberek szerint az olimpia felbecsülhetetlen értékű tanulási környezetet jelent, a kutatás arra a nyugtalanító megállapításra jutott, hogy a közvélemény nem ismeri eléggé az olimpián alkalmazott fenntartható technológiákat, illetve nincs tisztában azzal, hogy milyen jelentőséggel bírnak azok a jövő életünk szempontjából.

Bár a brit megkérdezettek 61%-a és a brazil megkérdezettek 76%-a „javító erőnek” tartja az olimpiát, a brazilok mindössze 25%-a és minden tizedik brit (12%) véli úgy, hogy az olimpia során alkalmazott technológiák örökségül maradnak a szélesebb értelemben vett társadalom számára.

A felmérés további érdekes kérdésköröket vetett fel a fogyasztók tájékozottságával kapcsolatban:

  • Míg a megkérdezett brit fogyasztók több mint fele egyetértett abban, hogy az olimpián bemutatott csúcstechnológiák az olimpia után valószínűleg továbbgyűrűznek a szélesebb értelemben vett társadalomhoz, a megkérdezettek másik fele nem értett egyet ezzel a megállapítással.
  • A brazil megkérdezettek 17%-a, és a brit megkérdezettek mindössze 5%-a gondolja úgy, hogy az olimpia javítani fogja országuk „zöld eredményét”, vagy hogy csökkenteni fogja a környezetszennyezést.
  • A britek mindössze 12%-a gondolja úgy, hogy az olimpiai játékokat követően Kelet-Londonban lesznek zöld technológiákat felmutató épületek, és csak 8% véli úgy, hogy fenntartható energiagenerátorok is lesznek a városrészben.

Eme tájékozottságbéli szakadék fennállása ellenére nagyjából minden harmadik egyesült királysági megkérdezett (34%) azt mondta, hogy a fenntartható olimpia megrendezésére irányuló erőfeszítések őt magát is „zöldebb” életvitelre késztették.   Ez jól szemlélteti, milyen szerepe lehet egy olimpiának abban, hogy mennyire sikerül egyes új koncepcióknak bekerülnie a közgondolkodásba, valamint abban, hogy az attitűdök mennyire is tudnak megváltozni egyes új technológiákkal szemben.

Mark Elborne így folytatta:

„A 2012. évi Londoni Olimpiai Játékok szponzoraként és fenntarthatósági partnereként, valamint a 2020-ig érvényes szponzorációs szerződés keretében az Olimpiai Játékok globális partnereként a GE nagyon tudatosan kezeli az olimpia által hátrahagyandó örökségek kérdését. Ezen örökség részeként növelni kell a fogyasztók tájékozottságát mind a technológiák, mind a változtatás szükségessége tekintetében.”

„A modernkori olimpiák folyamatosan újradefiniálták a globális eredményeket – akár a saját fizikai teljesítőképességüket felülmúló atléták révén, akár az egyetlen, több mint 200 nemzetet egybegyűjtő nemzetközi eseményként.  A jövőben a „gyorsabban, magasabbra, erősebben” olimpiai jelmondat a sport szellemét ugyanúgy képviseli, mint ahogy ösztönzi a megoldások kidolgozását korunk egyre növekvő kihívásaira, miközben a nemzetek arra törekszenek, hogy a világ legnagyobb eseményét a világ legzöldebb eseményévé tegyék.  “

 

Leave a Comment