A szuperernyő tudja, honnan fúj a szél

Egy holland designer „viharbiztos” esernyőt fejlesztett. A „Senz Umbrella” – talán érzékelő esernyőnek lehetne fordítani – aerodinamikus formája révén megkeresi, és meg is találja a legjobb pozíciót, hogy védjen az eső és a szél ellen. A „designer-ernyő” mindenképpen feltűnő, ha nem is éppen a szépsége miatt. Szeles, esős időben könnyen baj lehet az átlagos esernyőkkel már akkor, ha a szél sebessége meghaladja az óránkénti húsz kilométert – ez pedig viszonylag gyakran előfordulhat. A szél belekap, és csak „ernyő-rom” marad az ember kezében.

A legyőzhetetlen ernyő története Hollandiában kezdődött, természetesen egy szeles, esős napon, amikor az ifjú designer, Gerard Hoogendorn borzasztóan elázott, ernyője pedig használhatatlanná vált a szélben. Úgy döntött, hogy ha törik, ha szakad, feltalálja a viharálló szuperernyőt. A gondolatot tett követte, és Hoogendorn kitartónak bizonyult: a szélcsatornában végzett tesztek hosszú sora és számos design változat után elkészült a „Senz Umbrella”, amelyről fejlesztői állítják, hogy a természettől ellesett formájú ernyő a viharban megtalálja a legjobb pozíciót, és még a legnagyobb szélben is kényelmesen lehet tartani, és soha nem fordul ki.

A legerősebb széllökések akár 10-es fokozatúak, vagyis óránként 100 kilométeres sebességűek is lehetnek. Az XL méretű ernyő sem nehezebb fél kilónál, legszélesebb része 106 centiméter, és intelligens konstrukciója révén úgy osztja el az erőt, hogy szinte eltörhetetlen.

A viharernyő asszimetrikus, elöl rövid, hátul hosszú, megkapta a német, a japán, a holland designer-díjat, és a designerek egyik legkomolyabb nemzetközi elismerését, a Red Dot Design Award-ot, és egyben megmutatja, hogy a tudomány és technika segítségével a leghagyományosabb hétköznapi dolgokon is lehet javítani. A weltonlinera hivatkozva írja a világtudomány.hu

Leave a Comment