Pozitív eredményekről zárta 2009-et az Innovációs Szövetség

Pozitív eredményekről zárta 2009-et az Innovációs Szövetség

Bár a Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) 2009-es könyveit csak áprilisban zárják le hivatalosan, a február végén megtartott közgyűlésén a tagok elfogadták a szervezet tavalyi beszámolóját.
Eszerint a MISZ pozitív eredménnyel zárta az elmúlt esztendőt: 95,865 millió forint bevétel mellett a szövetség 82,953 millió forintot költött, így mintegy 12 millió forint nyereséget könyvelhetett el 2009 végén. A szervezet alaptevékenységéből 70,219 millió forint bevétel származott, amelyet 26,286 millió forint tagdíj-befizetés egészített ki. (A MISZ a megelőző évet négymillió forintos mínusszal zárta.)

Tavaly 27 új belépővel 308-ra nőtt a szövetség „közvetlen” tagjainak száma, úgy, hogy 2009 volt az első év a MISZ életében, amikor tagdíjfizetési problémák miatt több tagot is kizárt soraiból – mondta el az idei közgyűlésen Monszpart Zsolt általános elnökhelyettes, az Ericsson Magyarország Kft. vezérigazgató-helyettese. A „közvetett” tagok száma tavaly 468-ra emelkedett.
Az elnökség értékelése szerint 2009-ben jelentős eredményeket ért el a MISZ érdekérvényesítő tevékenysége során. A szövetség tavaly 29 alkalommal adott ki véleményt, valamint állásfoglalást, ezen kívül Monszpart Zsolt a sikerek között említette, hogy a MISZ két nagy jelentőségű, a Kutatási és Technológiai Innovációs Alapot hátrányosan érintő törvénymódosításra is felhívta a szakma és a közvélemény figyelmét is. Ennek eredményeként a kormányzat elvetette azt a javaslatot, amelynek értelmében 2010-ben megszűnt volna az állam befizetési kötelezettsége az Innovációs Alapba. Mindazonáltal az elnökhelyettes hangsúlyozta: az elmúlt évek során tetemes, ötvenmilliárd forintot is meghaladó „tartozást” halmozott fel az állam az Alappal szemben azzal, hogy több befizetést is elmulasztott.
A MISZ 2009-ben mintegy harminc testület – köztük a Kutatási Technológiai és Innovációs Tanács, a Magyar Akkreditációs Bizottság, a Versenyképességi Tanács – munkájában vett részt. Ezen kívül pedig a szövetség számos közhasznú szervezetben, alapítványban, kuratóriumban működött közre, alapító társtulajdonosként, illetve szakmai befektetőként mintegy húsz innovációs szervezet létrehozását segítette.
A szövetség több országos jelentőségű, innovációt népszerűsítő rendezvényt szervezett tavaly. Ezek közül a legsikeresebb a 18. Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny volt, amelyre 86 pályázat érkezett. A MISZ nyolc nemzetközi versenyen, illetve rendezvényen 19 fiatal részvételét biztosította 2009-ben.
A közgyűlésen Bogsch Erik, a Richter Gedeon Nyrt. vezérigazgatója előadásában számadatokkal alátámasztva mutatta be, hogy a magyarországi vállalati kutatás-fejlesztési költségekből a gyógyszeripar egyharmaddal részesedik, ezen belül a Richter árbevételének 10 százalékát, mintegy 23 milliárd forintot költött K+F-re. A gyógyszeriparban a hozzáadott érték a versenyképesség legfontosabb tényezője – jelentette ki Bogsch Erik, majd hozzátette: a gyógyszeripari vállalatokat terhelő különadó nem javítja, sokkal inkább rontja a szektor vállalatainak versenyképességét.

Leave a Comment